Hemen Arayın

Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?

okuyabilirsiniz.

Modern yaşam tarzına bağlı olarak çağımızda giderek artan diyabet hastalığını kontrol altına almak mümkün. Burada özellikle de sağlıklı bir beslenme tarzı çok önemli...

Diyabet hastaları nasıl beslenmeli?

Görülme sıklığı sürekli artan, bu sebeple de “Çağın vebası” olarak adlandırılan diyabet bilinçli bir şekilde kontrol altına alınmazsa sağlık üzerinde önemli sorunlar oluşturabiliyor. Diyabeti olan herkesin düzenli bir beslenme programı uygulaması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, farklı saatlerde öğün tüketmenin ya da öğün atlamanın kan şeker düzeyinin kontrol altına alınmasını zorlaştıracağına dikkat çekiyor. Diyabet veya diyabete yatkın bireylerin konusunda uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel tıbbi beslenme tedavisi altına alınmalarının önemini hatırlatan Ulaş Özdemir’in aşağıdaki beslenme önerilerini dikkate almakta fayda var:

 • Meyve, sebze, tam tahıllar ve bakliyatlardan günlük karbonhidrat gereksinimi karşılanmalı.
 • Sükroz içeren besinler tüketilmemeli, kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli.
 • Tatlandırıcılar FDA’in belirlediği günlük güvenilir dozlarda tüketilmeli.
 • Karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerine olan etkileri başlıca; yenilen besinin türü, yapısındaki nişasta türü, hazırlama şekli (pişirme şekli ve süresi, uygulanan sıcaklık vs.), olgunluk ve işlem görme derecesine göre farklılık gösterir.
 • Birçok araştırma glisemik indeksi düşük olan besinlerin, diyabetiklerde kan şekerine olumlu etki ettiğini bildirmiştir.
 • Glisemik indeksi düşük olan besinler başlıca yulaf, arpa, bulgur, bakliyatlar, makarna, çavdar ekmeği, elma, portakal, süt, yoğurt ve dondurmadır.
 • Araştırmalarla günde 50 gram posa tüketen tip-1 diyabetli bireylerde kan şekerinin daha iyi kontrol edildiği, tip-2 diyabetli bireylerde kan şekeri kontrolüne ek olarak hiperinsülinemi ve kan yağlarının dengelenmesine de yardım ettiği saptanmıştır.
 • Posa, früktoz, laktoz ve yağ, kan şekerini daha az yükseltir.
 • Posa alımı 1000 kkal de 14g olmalı.
 • Früktoz içeren tatlandırıcıların kullanımı kan yağlarını yükselttiği için önerilmez.

Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan früktozun zararı yoktur.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir’den diyabet hastalarına özel
tatlı tarifi:

ULAŞ PANCAKE

Malzemeler:

 • 1 adet büyük boy olgun muz
 • 5 yemek kaşığı süt
 • 1 adet büyük boy yumurta
 •  6-8 adet dövülmüş çiğ badem
 • 1 çay bardağı yulaf ezmesi
 •  2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1/2 çay kaşığı karbonat
 • 1 /2 çay kaşığı vanilya

Nasıl Yapılır?

1. Yulaf ezmesini rondonuzun içerisine alın. Un kıvamına gelene kadar çekin.
2. Orta boy bir kabın içerisine yumurtayı kırın ve köpürüne kadar tel çırpıcı ya da çatal
yardımıyla çırpın.
3. Ayrı bir yerde olgun muzun kabuklarını soyun ve iyice ezin.
4. Çektiğiniz yulaf ezmesini, sütü, muzu, zeytinyağını, karbonatı ve birkaç damla limonu
çırptığınız yumurtanın üzerine ekleyin ve koyu kıvamlı bir karışım elde edin.
5. Son olarak içerisine vanilya ve 1 çay kaşığı dövülmüş badem ilave edin.
6. Karışımı 30-40 dakika dolapta bekletin.
7. Tavanızı hafifçe yağlayın ve ısıtın.
8. Dolaba kaldırdığınız karışımı kepçe yardımıyla tavanıza dökün. Arkası önü kızarana kadar pişirin.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Ulaş Özdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Ulaş Özdemir, Yeditepe Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Staj dönemimi GATA, Okmeydanı SSK Hastanesi, Memorial Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde Beslenme/Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet polikliniklerinde stajını tamamladı. Sporda Beslenme ve Supplement kullanımı alanında çalışmalar yürüttü ve tezini bu alanda bitirdi. Ardından Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışırken onkoloji beslenmesi alanında eğitimler aldı.  Sonrasında Alarko Holding Hillside City Club Etiler ve İstinyepark bünyesinde iki yılı aşkın süre poliklinik hizmetleri verdi.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dyt. Özdemir, beslenme ve diyet uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.