Hemen Arayın

Düzenli yapılan smear testi rahim ağzı kanserini önlüyor

okuyabilirsiniz.

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeninin Human Papilloma Virüs (HPV) olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları “PAP smear testi ile düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde rahim ağzı kanseri gelişme riski de ortadan kalkıyor dedi.

Düzenli yapılan smear testi rahim ağzı kanserini önlüyor

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü, rahim ağzı kanseri. İleri evreye ulaşıncaya dek herhangi bir belirti göstermeyen rahim ağzı kanserinde, hastaların büyük çoğunluğu düzenli PAP smear testi yaptırmadığı için artık cerrahi şansının ortadan kalktığı safhada hekime gidiyor. Bu nedenle hastalıktan korunmada düzenli smear testi ve HPV aşısı büyük önem taşıyor.  
 

Rahim ağzı kanseri sebepleri  


Rahim ağzındaki anormal hücre çoğalmasıyla meydana gelen rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olarak Human Papilloma Virüs (HPV) gösteriliyor. Cinsel ilişki ve temas yoluyla bulaşan HPV’nin kuluçka süresi yaklaşık dokuz ay olmakla birlikte, virüs yıllarca sessiz kalabiliyor.  

HPV’ye karşı aşıyı ihmal etmeyin  

HPV’den korunmak için aşı önemli bir etken. HPV aşısı canlı bir aşı olmadığı ve hepatit aşıları gibi genetik teknoloji ile hazırlandığı için birçok kişiye rahatlıkla uygulanabiliyor. Aşı üç doz olarak, altı aylık süre içinde, koldan uygulanıyor. Şu an piyasada bulunan HPV aşısı kansere sebep olan HPV tiplerinden sadece tip 16 ve 18’e karşı koruyucu. Kanserlerin yüzde 30'una, aşının korumadığı türden HPV tipleri neden oluyor. Aşı olmak, kansere yakalanmama garantisi vermiyor, aşı olunsa bile düzenli PAP smear taramasının da yapılması gerekiyor.  

HPV, penis kanserinin de nedeni

Prezervatif kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellese de rahim ağzı kanserinin en büyük nedeni olan HPV’den tam olarak korunma sağlamıyor. HPV’nin bulaşması için bir sıvı alışverişi gerekmiyor. Ten teması ile de bulaşabiliyor. HPV prezervatif tarafından kaplanmayan alanları enfekte edebiliyor. HPV, rahim ağzı kanseri dışında anal kansere, baş-boyun bölgesi kanserlerine, vajen ve kadın dış genital organlarının kanserine (vulva kanserine) sebep olabiliyor.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.