Hemen Arayın

Edinsel Kalp Hastalıkları Nelerdir?

okuyabilirsiniz.

Çocuklarda  en sık görülen edinsel kalp hastalıkları, genellikle 5-15 yaş arasında görülen akut romatizmal ateş ve her yaşta görülebilen enfektif endokardit, miyokardit, perikardit gibi hastalıklardır. 

Edinsel Kalp Hastalıkları Nelerdir?
Kazanılmış (Edinsel) kalp hastalıkları nelerdir?

Çocuklarda  en sık görülen edinsel kalp hastalıkları, genellikle 5-15 yaş arasında görülen akut romatizmal ateş ve her yaşta görülebilen enfektif endokardit,  miyokardit, perikardit gibi hastalıklardır. Akut  romatizmal ateş, kalp ve eklemleri tutan, kalpte kalıcı hasar bırakıp,  ileri yaşlarda ameliyata kadar gidebilecek kapak bozukluklarına yol açan önemli bir hastalıktır. Doğru tedavi edilememiş A grubu beta stereptokok adı verilen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlardan sonra akut romatizmal ateş gelişebilir.

İnfeksiyöz miyokardit ise  kalbin myokard denilen kas  tabakasının iltihaplanmasıdır. Genellikle virusler sebep olur. Yenidoğan ve küçük bebeklerde  daha hızlı ve ağır seyreder. Kalbin kasılma gücünü azaltarak ileri yaşlara taşınan kardiyomyopati denilen kronik hastalıklara yol açabilir.

Edinsel kalp hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Akut romatizmal ateş,  eklemlerde ağrı, harekette kısıtlılık, şişlik, kızarıklık ve ısı artışına sebep olur. Genel anlamda halsizlik, yorgunluk ve solukluk eklem bulgularına eşlik eder. İnfeksiyöz miyokarditte ise genellikle halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, ritm bozuklukları, nefes darlığı görülebilir.

Edinsel kalp hastalıklarının tedavisi nedir?

Akut romatizmal ateşte kalbin yükünü azaltmak için yatak istirahati önemlidir.Ağır kalp tutulumu olan hastalarda hastalığın alevli dönemi geçinceye kadar yatak istrahati gereklidir. Hasta iyileştikçe yavaş yavaş  gündelik hayatına dönebilir. Hastalığın ağırlık derecesine göre seçilecek ilaçlarla şikayetler kontrol altına alınır. Ancak romatizmal ateş tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle 3 hafta aralarla uygulanacak depo penisilin enjeksiyonları ile hastalar koruma altına alınmalıdır.

Edinsel kalp hastalıkların bir diğer sebebi olan infeksiyöz miyokarditte de yatak istirahati oldukça önemlidir. Bu süreçte kalp kasının kasılmasını güçlendirici ilaçlar, idrar söktürücüler, sıvı/tuz kısıtlaması gibi hayati destek ve önlemler gerekebilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.