Hemen Arayın

El ve dekolte bölgesi nasıl gençleşir?

okuyabilirsiniz.

Cildimizin en ince ve en elastik bölgeleri olan el ve dekolte bölgesi, güneşin ve kozmetik ürünlerin etkisiyle kolayca yıpranıyor. Peki, bu özel bölgeler hangi yöntemler kullanılarak gençleşir? Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, el ve dekolte bölgesi konusunda sorularımızı yanıtladı.

El ve dekolte bölgesi nasıl gençleşir?

Ellerde ve dekolte bölgesinde yaşlanmanın belirtileri nelerdir?  


Vücudumuzun açıkta kalan el, ayak, kollar, boyun ve çevresi güneş ışığına daha fazla maruz kalıyor. Bu bölgeler, çeşitli kimyasallarla da daha fazla temas ediyor, özellikle de eller… Zamanla ellerde; kahverengi lekeler, dolgunluğun azalmasıyla damarların ve kemiklerin belirginleşmesi ve kırışıklıklar ortaya çıkıyor. Dekolte bölgesinde, ince çizgilenme ve kırışıklıklar, kahverengi lekeler, genişleyen ve belirginleşen damarlar göze çarpıyor. Yüze baktığımızda ise çenenin belirgin keskin çizgisinin kaybolmaya başladığını, boyun derisinde gevşeme ve sarkma gerçekleştiğini görürüz.  

Eller ve dekolte neden zamana yenik düşüyor?  


Bu bölgelerde deri; yüze göre daha ince ve daha az elastik, yağ bezleri daha az ve destek görevi görecek cilt altı yağ dokusu açısından fakir. Bu bölgeler hem kronolojik yaşlanmaya hem de güneş ve tahriş edici ürünler gibi dış etkenlere karşı çok daha hassas.  

El ve dekolte bölgesi kırışıklıkları nasıl önlenir?  

  • Tahriş edici ve kurutucu ürünler yerine nazik temizleyiciler kullanın. 
  • Ciltteki lekelerin açılmasını sağlamak ve kollajen sentezini artırarak kırışıklıkları gidermek için gündüzleri C vitamini, idebenone, kahve çekirdeği gibi antioksidanlar içeren nemlendirici kremleri; geceleri ise retinoik asidli ürünleri uygulayın.
  •  Yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için kullandığınız güneş koruyucuları boyun, dekolte ve ellere de uygulamayı unutmayın. 
  • Solaryumdan kaçının.  

Eller ve dekolte bölgesi için hangi cilt gençleştirme yöntemleri kullanılıyor?  


1. Kahverengi lekelerle savaş için:  

“Yaşlılık lekeleri” olarak da adlandırılan bu lekeler mikrolazer peeling ve BBL teknolojileriyle kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Lekeler derideki melanin pigmenti birikimleridir. BBL teknolojisi pigmenti hedef alıp parçalanmasını sağlıyor. Aynı zamanda deride kollajen sentezini tetikliyor. Cildin elastikiyetini ve düzgün dokusunu geri kazanmasını sağlıyor. Deri tipine ve pigmentin yoğunluğuna bağlı olarak, hedeflenen solma gerçekleşinceye kadar 3 ile 4 hafta arayla seanslara devam ediliyor. Hastalar lekelerinin solmasının ötesinde ince çizgilerin azaldığını, cildin daha gergin ve düzgün bir yapıya kavuştuğunu da fark ediyorlar.  

2. Kuruluk, ince kırışıklıklar ve cansız görünümle savaş için:


Cildin önemli yapıtaşları olan kollajen ve hyalüronik asitin zamanla azalmasıyla cilt kuruyor, inceliyor ve kırışıklıklar belirginleşiyor. Kollajen sentezini tetikleyecek, cilde kaybettiği hyalüronik asiti geri verecek, cildin yeniden canlı ve parlak görünümüne kavuşmasını sağlayacak yöntemler mezoterapi ve PRP (plateletten zengin plazma) yöntemleridir.  

Mezoterapi:
Üç seansta ellere ve dekolte bölgesine saf hyalüronik asit uygulanıyor.
 

PRP:
Kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücrelerinin deriye geri verildiği ve böylece yoğun büyüme faktörü salınımını sağlandığı ve kollajen sentezini tetiklemeyi hedef alan bir yöntemdir. İki hafta arayla 3-4 seans olarak uygulanıyor.
 

3. Çene çizgisinin kaybolması, boyunda gevşeme ve sarkmayı önlemek için:
 

BBL teknolojisiyle ameliyatsız cilt germe yöntemi çene altı ve boyun bölgesindeki gevşeme ve sarkmaların tedavisi için uygulanıyor. Hastalar tarafından çok kolay tolere edilen bu yöntem üçer hafta arayla üç seans olarak gerçekleştiriliyor.  

4. Damarların ve kemiklerin belirginleştiği eller için:
 

Otuzlu yaşlardan itibaren yağ dokunun azalması ve ellerin dolgunluğunu kaybetmesiyle kemikler ve damarlar belirgin hale geliyor. El yaşlı bir görünüm alıyor. El üzerine enjekte edilen dolgu maddeleri sayesinde el yeniden dolgunlaşıyor, eli yaşlı gösteren zemindeki kemik, damar gibi yapıların belirginliği azalıyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.