Hemen Arayın

Ergenlik Çatışmalarını Dikkate Alın

okuyabilirsiniz.

Çocukluk dönemi ile erişkinlik arasında kalan ara dönem olan ergenlikte, bir dönemin sonlanmasının getirdiği hüzün ile yeni döneme dair bilinmezliklerin ve heyecanın iç içe geçtiği, karmaşık durumlar yoğun olarak yaşanabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanları ergenlik döneminde yaşanan çatışmalarda ailelerin neler yapması gerektiğini anlatıyor… 

Ergenlik Çatışmalarını Dikkate Alın

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkin hayatına geçiş olan ara dönem olarak tanımlanıyor. Bu süreç ise hem ergenlik dönemini yaşayan genç, hem ailesi, hem de çevresi için zorlu olabiliyor. Karışıklıkların yoğun olduğu ergenlik dönemi boyunca genç, değişiklere uyum sağlama çabası içinde bocalıyor. Değişen birçok özelliği içinde duyguları, bedeni ve sosyal ilişkileri etkilenebiliyor.
 

Ergenliğe girmenin ilk belirtileri nelerdir?         

  • Kız ve erkeklerde fiziksel değişim (vücutta kıllanma, erkeklerde ses kalınlaşması, kızlarda adet görme ve göğüslerin büyümesi, yüzde sivilce ve siyah noktalar gibi) ·        
  • Aileyi beğenmeme ve çatışma hali ·        
  • Ruhsal sorunlar (çabuk öfkelenme, güvensizlik duygusu, bağımsızlaşma isteği gibi)    

Ergenlik döneminde arkadaş ilişkileri çok önemli

Ergenlik bunalımları ve çatışmaları en fazla 14-18 yaş aralığında görülür. Ergenlik çatışmaları bireyin kendi içinde, ailesi içinde ve sosyal ortamlarında değişkenlik gösterebilir. Çatışmaların boyutları çok farklı bir yelpaze içinde zengin belirtiler içerebilir. Ergenlik çatışmalarında ergenin yakın çevresinde yer alan herkesin farklı bir etkisi vardır ve ergen için kendini toplum içinde ifade edebilmek çok değerlidir. Ergenin özellikle en yakını olarak gördüğü arkadaşları önemli bir yer tutar. Arkadaşsızlık bir ergen için en olumsuz durumların başında gelir. Arkadaş ilişkileri ve etkileri çoğu zaman diğer tüm etkilerin önüne geçebilir.  

 

Sosyal ortam ergenlik çatışmasını etkiliyor

Her gencin yaşadığı ergenlik çatışmaları bazılarında çok ses getirirken bazılarında ise fark edilmeyebiliyor. Bu durum, gencin içinde bulunduğu sosyal ortamla değişiklik gösterir. Gencin içinde yer aldığı sosyal ortam çatışmanın hem şiddetini hem de gidişini derinden etkiler. Ergenlik dönemi dış dünyaya açılmanın, ilk adımlarının atıldığı dönem olduğuna göre bu dünyanın koşullarının etkileri de kaçınılmaz olacaktır. Yer tutacağı ve kişiliğini sergileyeceği sosyal yapı tarafından kabul edilmek ergen için çok önemlidir. Dolayısıyla sosyal ortama ayak uydurma çabası çatışmanın kaynağıdır.  

 

 

 

Ergenliğe erken ve geç girmek nasıl sonuçlar doğurur?

Erken ergenliğe giren çocuklar büyümelerini daha önce tamamlamış olurlar. Bu nedenle kendi yaşıtlarından daha büyük görünmeleri bazı psikolojik sorunlara yol açabilir. Örneğin arkadaş gruplarından dışlanabilirler. Hatta daha büyük göründükleri için ailelerinin de onlardan beklentileri daha fazla olabilir. Tüm bunlar da çocuk üzerinde baskı yaratır ve hem okulda hem de evde uyum sorunlarına yol açabilir.  

 

 

 

 

Yasakların ve özgürlüklerin sınırını belirlemek gerekiyor

Ergen bireyin enerjisi ve sınırları belirsiz olduğundan ne yapacağını çoğu zaman kendisi de kestiremeyebilir. Konacak yasaklar ve tanınacak özgürlüklerin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekir. Ergenlik döneminde gençler nerede duracaklarını bazen kestiremeyebilirler ve yardıma gereksinim duyarlar. Bu yardımı da öncelikle aile içinde almaları uygundur. Bu dönemde hem anne-babanın hem de çocukların ve gençlerin her zaman psikolojik destek almaları gereken durumları olabilir. Ergenlik döneminde aile içinde çatışmaların daha yoğun bir biçimde ortaya çıkması nedeniyle profesyonel destek, çözümsüz gibi gözüken birçok güçlüğü yenmede önemli derecede rol alabilir.  

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.