Hemen Arayın

Erkekler de osteoporoz taraması yaptırmalı

okuyabilirsiniz.

Araştırmalar, 50 yaş üzerindeki her üç kadından ve her beş erkekten birinin, hayatının bir döneminde kırık kemik vakasıyla karşılaşabileceğini gösterirken, Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, risk grubundaki erkeklere de rutin osteoporoz (kemik erimesi) taraması öneriyor.

Erkekler de osteoporoz taraması yaptırmalı

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri haline gelen osteoporoz için uzmanlar 65 yaş ve üzerindeki tüm kadınların osteoporoz taraması yaptırmaları gerektiğini söylerken, 65 yaşın üzerindeki erkeklerin de rutin osteoporoz taraması yaptırmalarını öneriyor.   Araştırmalar 50 yaş üzerindeki her üç kadından ve her beş erkekten birinin kemik kırılması vakasıyla karşılaşabileceğini gösterirken, en iyi tedavinin korunma, yani yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, düzensiz egzersiz yapmak ve osteoporoza neden olan risk faktörlerinden uzak durmak olduğunu söylüyor. 65 yaşın üstündeki tüm kadınların osteoporoz taramasından geçmesi gerekirken, 65 yaşının altında olmasına rağmen osteoporoz risk faktörlerine sahip veya yakın zamanda kemik kırığı yaşamış olan menopoz sonrası kadınların da tarama yaptırması gerektiğinin altı çiziliyor.   Erkeklerde ise osteoporoz taramasının ne zaman yapılacağı konusunda resmi bir bilgi bulunmazken, Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan yeni bir çalışmaya göre; osteoporozun rutin test ve tedavisinin belirli risk grubundaki erkekler için de gerektiği belirtiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, erken dönemde kırık vakası yaşamış olan 65 yaşın üzerindeki erkeklerde rutin kemik mineral yoğunluğu testinin yapılması gerektiği ortaya çıkmış durumda. 80 yaşının üzerindeki erkeklerin ise kırık hikayesi göz önüne alınmaksızın rutin teste alınmaları gerekli görülüyor.
 

Testi cevaplayın, osteoporoz riskinizi öğrenin

 

  • Aile bireylerinizden birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi?

 

  • Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık oluştu mu?
  • Üç aydan daha uzun süre kortizon kullandınız mı? 
  • Üç santimetreden daha fazla boy kaybınız oldu mu?
  • Düzenli olarak aşırı alkol alıyor musunuz?
  • Günde 20’den fazla sigara içiyor musunuz?
  • Sık sık ishal oluyor musunuz? 

 

 

Kadınlar için:

 

 

  • Menopoza 45 yaşından önce mi girdiniz?
  • Bir yıl veya daha uzun süredir adet görmüyor musunuz?

 

Erkekler için:

 

  • İmpotans-ereksiyon güçlüğü, libido, cinsel istek azlığı veya düşük testosteron seviyesiyle ilişkili olabilecek herhangi bir başka belirtiden şikayetçi misiniz? Bu sorulardan herhangi birine "evet" yanıtı verdiyseniz, osteoporoz riskiniz olabilir. İleri testler gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir hekime başvurmanız gereklidir.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.