Hemen Arayın

Erken menopoz hastalık habercisi olabilir

okuyabilirsiniz.

Her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlık sorunları baş gösterebiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Nuri Ceydeli, erken menopoz tedavisindeki gelişmeleri paylaşıyor. 

Erken menopoz hastalık habercisi olabilir
Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması erken menopoza girildiğini gösteriyor. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Zamanından önce menopoza girmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Her kadının yaşamında bir dönüm noktası olan menopoza hazırlıklı olması ve yaratacağı zorlu etkileri önlemler alarak azaltması gerekir. Erken menopoz 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde görülüyor.  

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Psikolojik değişiklikler (sinirlilik ve stres), uykusuzluk, ateş basmaları, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileridir. İyi bir analizle kolayca anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaş önemli.  

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Araştırmalar erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkilidir.  Erken menopozu etkileyen bir diğer faktör ise coğrafya olabiliyor. Uzakdoğulu kadınlar daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun nedeni beslenme tarzları (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olmasıdır.  

Erken menopozun zararları nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları, hızlanan kemik erimesi (osteoporoz), cinsel isteksizlik, ciltte erken yaşlanma ve vajinal kuruluk gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Menopoz Check-up ile birçok hastalığın erken teşhisi mümkün 

Ailesinde erken menopoz yaşayan herkesin gerekli tıbbi kontrolleri aksattırmadan yaptırması öneriliyor. Erken menopoz belirtilerinden biri olan adet düzensizliklerinde de uzmana danışılması gerekir. Adet düzensizliği gibi bir durumda altta yatan nedenler bazı tetkikler aracılığıyla sorgulanmalıdır. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabilir. Menopoz Check-up uygulaması menopoza girmiş ve girecek olan kadınlara yapılabiliyor. Menopoz Check-up ile kadınların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmesi, jinekolojik hastalıkların erken tanısı ve tedavisi, meme sağlığının korunması, kemik erimesi, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Nuri Ceydeli
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Nuri Ceydeli, 2002-2005 yılları arasında Kadıköy Şifa Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Ceydeli, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.