Hemen Arayın

“Estetik baba” olmanın 10 yolu

okuyabilirsiniz.

Bir zamanlar estetik işlem yaptırdığını gizlemeyi tercih eden erkekler, artık bakımlı olduklarını çekinmeden dile getiriyorlar. Özellikle de Babalar Günü’nde dikkat çekmek isteyen babalara bu yazıya bir göz atmalarını öneriyoruz. İşte erkeklerin en çok tercih ettiği estetik işlemler...

“Estetik baba” olmanın 10 yolu
Hem sağlıklı hem de güzel görünümlü bir yaşam için sıkça başvurulan estetik işlemler/ameliyatlar, toplumun değişen kültürü ve gelişen eğitim seviyesine paralel olarak kadınlardan sonra yeni bir hasta grubunu daha beraberinde getirdi. Aktif ve zinde bir yaşam için yalnızca spor, beslenme ve diyeti yeterli bulmayan erkekler, artık yakın çevrelerinin duymasından endişe etmeden estetik yaptırabiliyorlar.
 
Genellikle kadınlarda duymaya alıştığımız estetik işlemlere ve ameliyatlara son yıllarda erkeklerden de yükselen bir talep var. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları, daha kaliteli bir yaşam için dış görünümüne ve sosyal çevredeki rolüne dikkat eden erkekler için, aşırı terleme ve koku, saç dökülmesi, cildin yıpranması ve lekelenmelerin en başta gelen estetik sorunlar arasında olduğunu söylerken; Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman ise, liposuction, göz kapağı ameliyatı ve jinekomasti gibi birkaç gün için yatış gerektiren estetik sorunların da erkekler arasında ilgi gördüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlar, erkeklerin artık daha cesur davranarak, sosyal çevrelerinin ne diyeceğinden eskisi kadar endişe duymadıkları konusunda da hemfikirler…
 
Öncelikle daha iyi hissetme ve mutlu olma beklentileriyle estetik yaptırmak isteyen bir hasta ilk olarak; geçirdiği hastalıklar ve ameliyatlar, bilinen bir sağlık sorunu, sürekli kullanmakta olduğu ilaçlar ve alerjileri bakımından değerlendiriliyor. Şimdi gelin, erkekler dünyasında en çok ilgi gören estetik işlemlere ve ameliyatlara bir göz atalım… 
 
1. Koltuk altı terlemesi 
Sosyal bir sorun olan koltuk altı terlemesi, deodorant ya da diğer temizlik yöntemleri ve ilaçlarla önlenemediğinde kuşkusuz hastanın yaşantısını olumsuz etkiliyor. Belirgin bir terlemenin görülmesi ve kokunun çevreyi rahatsız etmesi durumunda erkekler çareyi, estetik işlemlerde en çok tercih edilen botoks ile buluyor. Bu yöntemle ter bezlerinin ter üretmesinin belirli bir süreliğine yavaşlatıldığını ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları, yaklaşık altı ay kadar hastayı rahata kavuşturan yöntemin yılda 2-3 kez uygulanabildiğinin altını çiziyor.
 
2. Alın ve kaş ortası çizgileri 
Erkeklerin çok tercih ettiği fakat açıklamaktan kaçındığı bir diğer önemli estetik işlem, özellikle sert ifadeyi yumuşatmak için yüzde alına ve kaş ortası çizgilere uygulanan botoks. “İş yaşantısında sert ifadeniz veya kaşlarınızı çatıyor olmanız bir şekilde duygularınızı ele veriyor” diyen Dr. Kuş, işlemin hem sosyal yaşamda hem de iş yaşantısında büyük fayda getirdiğini belirtiyor.
 
3. Saç dökülmesi 
Erkeklerde sıklıkla görülen saç dökülmesine karşı saçın tamamının dökülmesi beklenmeden hastanın kullandığı tedavi yöntemlerine ek olarak, vitaminler ve aminoasitlerin enjekte edildiği saç mezoterapisi uygulanabiliyor. Birkaç seans olarak uygulanan bu işlem belirli aralıklarla tekrar ediliyor.
 
4. Cilt yaşlanması 
Otuzlu yaşlardan sonra, tembelleşen hücreleri tetikleyerek kollajen sentezinin artırılması ve böylece cilt yaşlanmasının geciktirilmesi mümkün. Dr. Kuş; “Kollajen üretimini uyaran yöntemlerde, yüzünüzde dışarıdan fark edilir bir değişiklik olmuyor” diyerek hastanın ihtiyacına göre en uygun yöntemin seçildiğini söylüyor. Vampir yöntemi olarak da geçen PRP adlı yöntemde, tıpkı klasik bir kan tahlilinde olduğu gibi kol ya da el üzerindeki damardan bir veya birkaç tüp kan alınıyor ve santrifüj ediliyor. Santrifüj işlemi tamamlandığında kandaki kırmızı kan hücreleri ile plateletlerden zengin plazma ayrıştırılıyor. PRP, genellikle 2-4 hafta ara ile üç seans olarak öneriliyor. Işık enerjisinden faydalanarak hastalarda güneşe bağlı oluşmuş lekelerin ya da zaman içinde damarlardaki genişlemeler (yaşa bağlı olarak gelişen), kızarıklıkların tedavisinde kullanılan BBL teknolojisi, yaşlanmayı geciktirmek için etkili bir diğer yöntem. Kış aylarında birkaç seans şeklinde yapılan işlemde, uyuyan fibroblastlar kuvvetli bir şekilde uyarılarak cildin sıkılaşması ve gençleşmesi sağlanıyor. Dermapen cildin değerli üst tabakası epidermise zarar vermeden cildi derinden etkileyerek tedavi ediyor. Cilt gençleştirmenin yanında akne izlerinin belirginliğinin azaltılmasına da yardımcı oluyor. İşlem sırasında Dermapen adı verilen bir cihazla deride çok sayıda mikrokanal açarak iyileşme mekanizmaları tetikleniyor ve arzulanan kollajen sentezinde artış sağlanıyor.
 
5. Göz kapağı düşüklüğü
Blefaroplasti denilen göz kapağı ameliyatı, hem göz kapağının (pitoz) üstünde bir düşme olan hastalarda düşen kapağı düzeltmek hem de göz kapağının altında torbalanma sonucu nazolabial denilen hattın düzeltilmesi için uygulanıyor. Üst kapak ameliyatına göre alt kapak ameliyatında biraz da komplikasyonların olduğunu söyleyen Prof. Dr. Duman’ın verdiği bilgilere göre; alt kapak ameliyatıyla oluşan torbayı çıkarmak ya da içinde oluşan yağı etrafa yayarak torbalanmayı düzeltmek mümkün. Ayrıca “mid face” denilen orta yüzü yukarıya almak da yine kolaylıkla uygulanabiliyor. İşlem sonrasında görülen morluklar, şişlik ve kızarıklık üst kapak ameliyatında 5 gün, alt kapak ameliyatında ise yapılan işleme göre 10 ila 15 gün arasında bir süre içinde tamamen yok oluyor.
 
6. Yağ aldırma (liposuction) 
Erkeklerde genellikle yağlanma, dışarıdan bakıldığında büyük bir göbek şeklinde görünür fakat asıl yağlanma içeridedir. Bu nedenle hem liposuction hem de karın germe operasyonu erkelerde çok nadir gerek duyulan işlemler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Duman, bu durumdaki hastalar için genel yaklaşımın kilo verdirmek olduğunu söylüyor. Ancak tipik bir yağlanma söz konusu ise (sağlıksız beslenme alışkanlığı nedeniyle özellikle bel ve kalça çevresindeki yağlanmalar), liposuction uygulamasıyla oldukça güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Hasta bir gece hastanede yattıktan sonra bir hafta içinde işine dönebiliyor.
 
7. Meme büyümesi (jinekomasti) 
Meme başının çevresinde hafif bir kese yapılarak gland denilen bölümün tıraşlanmasıyla sorun giderilebiliyor. İşlemde aynı zamanda liposuction uygulanıyor. En fazla bir gece hastanede yatan hastanın iki gün içinde tamamen iyileşmesi mümkün.
 
8. Boyun ve yüz sarkmaları 
Yüz germeyle birlikte belirli bir miktarda etrafa verilen yağdaki kök hücrelerinin aktivasyonu ile cilde canlılık da katan işlem sonrasında iyileşme süreci için, hastanın 1 veya 2 gece hastanede yatması dahil kendine 10 ila 15 gün kadar zaman ayırması gerekiyor.
 
9. Beğenilmeyen burun 
Erkeklerin estetik işlemlerde tercih ettiği ve giderek artan bir diğer işlem ise burun ameliyatı. Prof. Dr. Duman, burun ameliyatında hiçbir problemin çıkmadığını söyleyerek şu bilgileri paylaşıyor: “Hasta ağrıdan korkmamalıdır. Elbette kemikler kırıldığı için göz çevresinde ödem dediğimiz şişlik, ekimoz dediğimiz morluklar olacaktır. Ancak bunlar da 10 ila 14 gün içinde geçmekte ve hasta için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.”
 
10. Kepçe kulak 
Erkekleri özellikle sosyal yaşamında rahatsız eden bir görünüm sebebiyle başvurdukları kepçe kulak ameliyatı lokal anesteziyle yapılabiliyor. Hastanın aynı gün evine gitmesi mümkün olurken; işlemden 15 gün sonra hastanın görünüm olarak herhangi bir bireyden hiçbir farkı kalmıyor.
 
SİGARA İÇİYORSANIZ BU AMELİYATI UNUTUN! 
Kandaki dolaşım bozukluğunu tetikleyen sigara, cilt germe operasyonlarında kaldırılan deride mutlaka hücre ölümlerine neden oluyor. Bu da yüz üzerinde büyük izleri beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle yüz germe ameliyatı, sigara içen hastalar için önerilmiyor.
 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.