Hemen Arayın

Evde diş beyazlatma teknikleri

okuyabilirsiniz.

Dişlerin doğal renkleri yıllar içinde doğal süreçte ve kullanılan çay, kahve, sigara etkisiyle koyulaşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, hekim kontrolünde, çeşitli yöntemlerle dişlerin doğal renklerine döndürülebileceğini söylüyor. 

Evde diş beyazlatma teknikleri

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösteriyor. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptir. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarlar. Dişlerin, hekim kontrolünde olmak kaydıyla çeşitli yöntemlerle beyazlığını korumak mümkün.  
 

Evde diş beyazlatma nasıl yapılır?  


Diş hekimlerinin önerdiği kimyasal ajanları düzenli olarak uygulayarak dişlerinizin beyazlığını koruyabilirsiniz. Hekim, bu işlem için öncelikle hastasından ölçü alıp kişinin dişlerine tam olarak uyum sağlayan özel bir kalıp hazırlıyor. Özel konsantrasyonlardaki beyazlatma ajanı, hazırlanan bu kalıbın içerisine konularak günün belli saatlerinde uygulanıyor. Gün içerisinde uygulamak biraz zor olabildiğinden genellikle gece uykudayken uygulanıyor. Beyazlatma ajanının içeriği ve uygulanacak olan konsantrasyon miktarı, kişinin diş yapısına, dişlerin minesinin kalınlığına ve diş eti sağlığına göre değişiyor. Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının en önemli avantajı kişiye özel beyazlatma ajanının kullanılması sayesinde hızlı ve kalıcı sonuçlar alınıyor olması ve diş yapısına ya da ağızdaki yumuşak dokulara zarar vermiyor olması. Bu yöntemin bir diğer avantajı da bu ajanların yine kişiye özel olarak hazırlanmış apareyler içerisinde uygulanması sayesinde kişi için uygulama kolaylığı sağlıyor olması. Hazırlanan aparey kişinin tam olarak diş yapısına uygun olduğundan, uygulama sırasında hem apareyin ağızdan düşmemesi hem de beyazlatma ajanının ağız içine bulaşarak dil, dudak gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi sağlanıyor.  

 

 

Marketten alınan evde diş beyazlatma ürünlerini dikkatli kullanın  


Son yıllarda market reyonlarında çeşitli içeriklerde birçok “diş beyazlatıcı” ürün yer almaya başladı. Bu tarz ürünlerin, kontrolsüz bir şekilde kullanılması dişlerde uzun süren problemlere hatta bazen kalıcı zararlara neden olabiliyor. “Diş ojesi” olarak bilinen boyayıcı ürünler, diş yüzeyine uygulanması ile dişler daha beyaz görünebilir, ancak bu ürünler ile kalıcı bir beyazlığın sağlanabilmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle de kişiler diş ojelerini çok sık aralıklarla uygulamak zorunda kalıyor. Bu durum da dişlerin yapısında kalıcı bozukluklara ya da hassasiyetlere neden olabiliyor. Beyazlatıcı diş macunları, dişlerin yüzeyinde bulunan lekeleri içlerindeki aşındırıcı partiküller ile temizleyerek dişlerin doğal rengine dönmesini; daha temiz ve beyaz görünmelerini sağlayabiliyor. Ancak bu diş macunlarının kullanılması ile dişlerde sadece yarım ton kadar beyazlama sağlanabiliyor.  

 

 

 

 

Beyazlatayım derken hasta olmayın  


Market raflarında satılan “beyazlatıcı”lardan bir diğeri olan stripe bant, kimyasal madde salarak dişlerin ana renginde beyazlama sağlıyor. Bu uygulama ile diş rengi bir ton kadar açılabiliyor. Stripe bantların en önemli dezavantajı, dişlerde özellikle soğuğa karşı hassasiyete neden olma potansiyeli. Yine marketlerde satılan beyazlatıcı diş kalıpları, dişlerin üzerine kalıp halinde uygulanıyor. Bu kalıp sıcak bir su içerisinde bekletildikten sonra ağza uygulanıyor. Diş kalıbı hazırlığı tamamlandıktan sonra beyazlatıcı ajan, kalıp içerisine konularak dişlere uygulanıyor. Ancak bu kalıbın doğru bir şeklide hazırlanması ve dişlere uygulanması öyle sanıldığı kadar kolay değil; diş etleriniz zarar görebilir. Hazır olan kalıplar içerisinde de beyazlatma ajanları uygulanabiliyor. Ancak bu standart kalıplar, kişinin dişlerine özel olarak hazırlanmadığından, dişler üzerinde durması ve etkili bir beyazlık sağlaması zor oluyor. Ayrıca kalıbın dişler üzerine tam olarak oturmaması nedeniyle kalıp içerisine konulan beyazlatma ajanı ağız içerisine bulaşıp yumuşak dokulara zarar verebiliyor.  

 

 

 

 

Karbonat ve sofra tuzu diş beyazlatmada kullanılır mı?  


Dişlerin karbonat, sofra tuzu ile fırçalanarak beyazlatılması, çok eskiden beri bilinen ve günümüzde de halen uygulanan bir yöntem. Ancak bu ürünler ile dişlerde sağlanan beyazlama, çok sınırlı düzeyde ve kalıcı değil. Kalıcı bir beyazlık için bu ürünlerin sürekli olarak kullanılması gerekiyor, ancak bu durum da diş minelerinde ciddi ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden oluyor. Diş minesinde meydana gelen çizik ya da çatlakların uzun dönem içerisinde neden olduğu hassasiyet problemleri, çoğu zaman dişlerin laminate (yaprak porselen) veya kuron uygulamalarıyla kaplanması ile çözülebiliyor. Ayrıca dişlerin bu tarz ürünlerle kontrolsüz bir şekilde fırçalanması sırasında diş etleri de ciddi hasar görebiliyor. Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler, dişlerde ciddi hassasiyete neden oluyor. Yanı sıra, diş köklerinin açığa çıkıp dişlerin olduğundan daha uzun görünmesi estetik açıdan sorun yaratıyor.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.