Hemen Arayın

Fazla kilo, polikistik over sendromunu tetikliyor

okuyabilirsiniz.

Tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu sık rastlanan hormon bozukluğuna ilişkin bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz, hastalığın tedavisinde birinci basamağın kilonun kontrol altına alınması olduğunu vurguluyor.

Fazla kilo, polikistik over sendromunu tetikliyor

Polikistik over sendromu nedir?  


Normal olarak her ay, yumurtalıklarda birkaç yüz yumurta, “gelişen yumurta” olmak için büyük bir yarışa girer. Yumurtalardan en güçlüsü büyür ve diğerlerinin büyümesini engelleyerek onları imha eder. Polikistik over sendromunda ise bütün yumurtalar bir anda gelişmeye başlar ve ancak hiçbiri tam olarak gelişemez. Yumurtalığın içinde kalan bu yumurta kesecikleri aynı zamanda erkeklik hormonu da salgıladığı için polikistik over belirtileri gözlenir. Yumurtalıklara ultrason ile bakıldığında da orta boy tespih tanesi gibi kesecikler görülür. Bu nedenle polikistik over; içinde çok sayıda içi sıvı dolu kesecik olan yumurtalık anlamına geliyor. Polikistik over sendromu, kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu.  

Polikistik over sendromu belirtileri  


Hastalık tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Polikistik over sendromu kendini, vücutta erkeklik hormonunun artmasıyla gelen bazı sonuçlarla gösteriyor. İlk belirti aşırı kilo. Erkeklik hormonunun fazlalığına bağlı olarak da ciltte yağlanma ve akne oluşumu gözleniyor.  Bu nedenle vücutta erkeksi tüylenme denilen dudakların üst kısmında ve yanaklarda tüylenme gözleniyor. İleri aşamalarda ise göğsün ortasında, çevresinde ve karnın alt kısmı ile bacakların diz üstü kısımlarında tüylenme ortaya çıkıyor. Nedeni tam olarak bilinmese de genetik faktörler üzerinde yoğunlaşılıyor. Anneden ya da babadan bir genetik miras olarak çocuğa geçebiliyor. Menopoza kadar düzelmeyen bu hastalığın tedavisinde, genetik nedenli olmasından dolayı, pek yol kat edilemiyor.
 

Polikistik over sendromu tedavisi  


Yanlış beslenme, aşırı kilo alma gibi problemler hastalığı tetikleyebiliyor. Tedavi süreci aşırı kilolardan kurtularak başlıyor. Hormon bozukluğunun neden olduğu kilo alımı söz konusu ise diyetlerin buna yönelik olarak programlanması gerekiyor. Yine fazla erkeklik hormonuna bağlı olarak gelişen cilt değişikliklerinin tedavisinde de erkeklik hormonlarını baskılayan ilaçlar kullanılması öneriliyor. Polikistik over sendromunun diğer bir bulgusu ise adet düzensizliği ve gebe kalmanın engellenmesi. Tedavi hastanın çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre şekilleniyor. Henüz evlenmemiş veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda bu adetler doğum kontrol hapları ile düzenlenebiliyor. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda, yumurtlamayı uyarıcı ilaçların kullanılması gerekiyor.  

Polikistik over sendromu riskleri  


Polikistik over sendromunun uzun vadeli riskleri bulunuyor. Riskler, kilonun kontrol altına alınması, kilo kaybı ve doğru beslenme ile en aza indirgenebilir. Kan yağlarının yüksek olmasına bağlı olarak ilerleyen yaşlarda koroner damar hastalıklarına yakalanma riski yükseliyor. Memede ve rahim içi tabakasında kanser oluşumu daha fazla görülüyor. 
Gebelikte yüksek tansiyon ve gizli şekerin ortaya çıkma olasılığı daha yüksek oluyor. Menopozdan sonraki dönemlerde diyabet olma riski de daha yüksek.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.