Hemen Arayın

Fazla kilo sivilce yapar mı?

okuyabilirsiniz.

Kilo fazlalığının, hormon değişikliklerine neden olarak kanda serbest testosteron ve östrojeni artırdığını kaydeden Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, bu durumun da özellikle genç kadınlarda akneyi fazlalaştırdığını söylüyor.

Fazla kilo sivilce yapar mı?
Fazla kilo birçok hastalık için neden teşkil ederken, araştırmalar, kilo ile deri sorunları arasında da yakın bir ilişki olduğunu gösteriyor. Kiloya bağlı olarak artan androjen seviyesi akne (sivilce) oluşumuna neden oluyor. Bu sorun en yoğun ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili bir deri hastalığı olan akne, özellikle gençlerin kabusu olabiliyor. Genellikle 12-18 yaşlar arasında görülen ve gençlerin bu en hassas olduğu dönemlerinde bazen psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen akneler, kilo almaya bağlı olarak artış gösteriyor.  

Farklı nedenlerden akne oluşabilir  


Toplumda gençlerde yaklaşık yüzde 20 oranında akne gözleniyor. Peki akne nedir ve nasıl oluşur? Yağ bezlerinin ürettiği sebumun, ölü hücrelerle beraber, boşaltım kanalını tıkaması, bu tıkaçlara bağlı siyah ve beyaz komedonların oluşması, yağ bezi içerisinde bulunan Propionibacterium acnes bakterilerinin aşırı üremesi, yağ bezi yapısının neticede çatlaması akne nedeni olarak açıklanıyor. Akneler, vücudun birçok farklı bölgesinde görülebildiği gibi kilodan dolayı özellikle kıvrım alanlarının kapalı kalmasına bağlı, sürtünme ve terleme artışı ile tetiklenen koltuk altı ve kasık bölgesinde ise büyük ve ağrılı sivilceler oluşabiliyor. Kalça bölgesindeki sivilcelerde ise kilonun yanı sıra sentetik vücudu saran giysiler de etken olabiliyor.  

Akne nedenleri  


Fazla kilonun yanı sıra genetik yatkınlık, stres ve yoğun yağlı kozmetik ürünler de akneye neden olabiliyor. Toplumda yaklaşık yüzde 10 oranında görülen polikistik over (yumurtalık) hastalığında da akne sıklığı ve kilo fazlalığına daha sık rastlanıyor. Aknenin tetiklenmesini önlemek için en azından rafine edilmiş şeker ve şeker oranı yüksek gıda tüketiminden uzak durulması ve stres kontrolü sağlanarak daha sakin bir yaşam tarzının seçilmesi öneriliyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play