Hemen Arayın

Fibroadenomlar

okuyabilirsiniz.

Kadın memesinde en sık görülen iyi huylu tümörlerden biridir. Süt bezlerinin aşırı büyümesi ile oluşan kitlelerdir. Gelişmesinde östrojen (kadınlık hormonu) aktivitesindeki artışın rol oynadığı düşünülmektedir.  

Fibroadenomlar
  • Genç kızlık dönemi ve 20 li yaşlarda en sık görülür.
  • 30 yaşın üstünde nadiren görülür.
  • Tek veya her iki memede, bir veya daha çok sayıda olabilir.

Kadın memesinde en sık görülen iyi huylu tümörlerden biridir. Süt bezlerinin aşırı büyümesi ile oluşan kitlelerdir. Gelişmesinde östrojen (kadınlık hormonu) aktivitesindeki artışın rol oynadığı düşünülmektedir.   Fibroadenomlar genellikle yuvarlak hatlı, düzgün yüzeyli, çevre dokulardan keskin sınırlarla ayrılabilen, ağrısız, lastik kıvamında ve hareketli lezyonlardır. Boyutları bazen milimetrik düzeyde iken, zaman zaman bir kaç santimetre çapına ulaşabilir, nadiren 5-10 cm büyüklüklere kadar da varabilir. Bazı kadınlarda tek olurken bazı hastalarda birçok fibroadenom görülebilir. Bazen yıllarca aynı boyutta kaldıklarını, hatta gerileme döneminde küçülebildikleri görülmüştür. Ancak bazıları da büyümeye devam ederler ve memelerde şekil bozukluğuna yol açarlar. Fibroadenomların üçte ikisi basit fibroadenomlardır ve ek risk faktörü yoksa (aile hikayesi gibi) meme kanseri riskini artırmaz. Kompleks fibroadenomsa ve aile hikayesi varsa meme kanseri riskini 3 kat artırdığı gözlenmiştir. 40 yaş üzeri kadınlarda, büyüme hızı fazlaysa (birkaç hafta içinde birden büyümüşse), 2 cm'den büyükse, meme kanseri açısından aile hikayesi mevcutsa fibroadenomların mutlaka çıkarılması gerekir. Ergenlik çağındaki genç kızlarda hızlı büyüyen dev fibroadenomlar (5 cm'den büyük) görülebilir. Bunların da cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Fibroadenom da özetle izlenen yol;

Muayene + Radyolojik tetkik + Biyopsi alınarak yapılan patolojik inceleme

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.