Hemen Arayın

Gebelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

okuyabilirsiniz.

Gebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biri. Gebelik dönemindeki beslenme şekli anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiliyor. Çocuğunuzun anne karnında büyümesi, bedensel, zihinsel yönden gelişmesi, gebeliğiniz süresince beslenmenizle yakından ilgili.  

Gebelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?
Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanları gebelik döneminde anne adaylarının ve yakınlarının en çok merak ettiği konularla ilgili şu bilgileri aktarıyor:  

1. Aşırı bulantısı olan hamileler nasıl beslenmeli?  


Gebelik veya hamilelik döneminde sindirim sistemi yakınmaları en sık rastlanılan sorunlardan biri. Gebelerin yüzde 50-90’ında bulantı ve yüzde 25-55’inde kusma görülüyor. Yaşın genç olması, şişmanlık, ilk gebelik ve sigara tüketiminin bu sıkıntıları artırdığı biliniyor. Gebeliğin yüzde 90’ında hamileliğin ilk üç ayında ve özellikle 4-10. haftalar arasında bulantıya rastlanıyor.  

Gebelik dönemindeki bulantıyı önlemek için

 • Sık ve az porsiyonlarda yemek tercih edilmeli,
 • Beslenmede; diyetin içeriği düşük yağlı olmalıdır ve ekmekler kızartılarak tüketilmeli,
 • Bulantıyı tetikleyen sigara, yemek, parfüm kokusu gibi faktörlerden uzak durulmalı, 
 • Öğün sayısını 6’ya çıkararak midenin boş kalmasına izin verilmemeli,
 • Uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce (galeta kızarmış ekmek gibi) kuru bir şeyler yiyip, bir süre yatakta dinlendikten sonra kalkılmalı,
 • Yemek aralarında yeterli sıvı alınmalı,
 • Gün ışığında ufak molalar vererek dinlenilmeli.  

2. Hamileler gaz sorunu yaşamamak için nasıl beslenmeli?  


Gebelikte görülen şişkinlik ve gaz problemleri için azar azar ve sık sık beslenmek gerekiyor. Bunun dışında hızlı yemek yemek de şişkinliğe neden oluyor. Gebelikte gaz sorunu için yapılabilecek bir başka şey de gaz yapan besinlerden uzak durmak. Genel olarak her insana gaz yapan yiyecekler; kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek), karnabahar, lahana, brokoli ve soğan.  

3. Reflüsü olan hamileler nasıl beslenmeli?  


Hamilelikte oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri de reflü dediğimiz ve midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçması olarak tarif edebileceğimiz durum. Hamile bayanların yaklaşık üçte ikisi reflü belirtilerinden şikayetçi oluyor. Hamile bayanlar bu durumda göğüs kemiğinin arkasında bir yanma ve acı hissi duyuyor. Bazı durumlarda asitli mide sıvısının daha da yukarı kaçması sonucu bu his boğaza yakın bölgelerde dahi hissedilebilir. Gebelik döneminde olan reflüyü azaltmak için az ve sık yemek, yatak başını kaldırmak ve yatmadan son üç saat içinde yemek yemekten kaçınmak gerekiyor. Mide asidi salgılanmasını arttırıcı özellik taşıyan alkol ve kahve gibi içecekler, çikolata ve yağ miktarı yoğun yiyecekler daha sınırlı tüketilmeli. Sigaranın da, hamilelikteki birçok zararının yanı sıra, mide asidini artırarak reflüye katkıda bulunacağı unutulmamalı.  

4. Hamileler bitki çayı içerken nelere dikkat etmeli?  


Gebelikte sıvı kaybı ve düşük riski nedeniyle bitki çayı içilmesi öneriliyor.  

5. Hamilelikte ne kadar kilo alınmalı?  


Gebelikte ağırlık kazanmanın izlenmesi önemli. Gebelikte yetersiz beslenme gibi fazla beslenme de anne ve bebek sağlığına zararlı. Gebe kadın ilk üç ayda; her ayda 0,5-1 kg. sonraki aylarda ise ayda ortalama 1,5-2 kg ağırlık kazanmalı. Gebelik süresince annenin toplam ağırlık artışı (10-14 kg) ortalama 12,5 kg olmalı.

Gebelik döneminde sağlıklı beslenme önerileri

 • Fazla kilo alımını önlemek için şekerli, unlu yağlı besinler az tüketilmeli
 • Beyaz et (tavuk, balık) tercih edilmeli
 • Kırmızı et tüketildiğinde yağsız olmalı 
 • Şarküteri ürünleri, sosis, salam, sucuk, pastırma gibi ürünlerin tüketimi bırakılmalı 
 • Kızartma, kavurma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme tercih edilmeli
 • Yiyecekler az tuzlu olmalı, sofrada tuz kullanılmamalı, tuz iyotlu olmalı. 
 • Sebze/meyve, kuru baklagil ve tahıllar birtakım kimyasal maddeler (pestisit) içerebildiğinden iyice yıkanmalı.
 • Kahve-çay tüketimi azaltılmalı ve yemeklerden en az 45 dk. önce veya sonra içilmeli 
 • Bulantı ve kusma durumlarında; azar azar ve sık sık öğünler tüketilmeli ve sabah yataktan kalkmadan kızarmış ekmek, galeta ve grissini gibi besinler tüketilmeli. Bu besinler tüketildikten sonra 15 dk dinlenip kalkılmalı.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.