Hemen Arayın

Gizli kalp hastalığı kapınızı çalmadan...

okuyabilirsiniz.

Sigara kullanımının hastalığın oluşmasında rol oynayan önemli bir faktör olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. Dr. Ateş, teşhis için hiç bir rahatsızlığınız olmasa da düzenli hekim kontrolünden geçmeniz gerektiğini söylüyor.

Gizli kalp hastalığı kapınızı çalmadan...

Gizli kalp hastalığı nedir?

Kalp krizinin en çok farkındalık yaratan belirtileri ağrılarken, tıbbı literatürde ‘’sessiz iskemi’’ olarak bilinen gizli kalp hastalığı hiçbir belirti vermeden ilerliyor.  Hastalığın ilerlemesinde önemli rolü olan diyabet, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği gibi şikayetleri bulunan kişilerin düzenli kontrol altında olması gerekiyor. Sigara kullananların ve 65 yaş üzerindeki herkesin risk grubunda kabul ediliyor.  

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi, kalp kasını besleyen koroner damarlarda, kan akımının azalmasına neden olacak derecede darlık olduğunda yaşanıyor.  

Gizli kalp hastalığı belirtisi

Kişide çoğunlukla efor esnasında göğüste ağrı, sıkışma, yanma ve nefes darlığı gibi şikayetler bunun belirtisi oluyor. Sessiz iskemide ise koroner damarlarda önemli derecede darlık olduğu halde kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor. Bu hastalığa ‘gizli kalp hastalığı’ veya ‘sessiz iskemi’ denilmesinin nedeni ise hiçbir şikayete neden olmaması ve hastayı hekime yönlendirecek bir belirti vermemesi. Bazen çabuk yorulma, hazımsızlık gibi kalp hastalığından şüphelendirmeyecek hafif yakınmalar da aslında bir belirti olabiliyor.  

Gizli kalp hastalığında erken teşhis çok önemli

Diyabeti olan, ailesinde kalp hastalığı olan, sigara kullanan kişilerin erken teşhis için; efor testi, 24 saatlik kalp ritim ve çarpıntı ( ritm holteri ) ölçümü, bilgisayarlı tomografi ve stres testi yaptırmaları gerekiyor. Yapılan testler sonucunda sessiz iskemi tanısı konan hastaların dikkatli olması öneriliyor. Gizli kalp hastalığı tanısı olan hastalarda düzenli kontroller gerekli olup, hasta sigara kullanıyorsa bırakması gerekiyor. Ayrıca varsa fazla kilolarını azaltmaya çalışması önem taşıyor.  

Gizli kalp hastalığında menopoz sonrası kadınlar tehlike altında

Sessiz iskeminin görülme oranı, erkeklerde 45 yaşından sonra, kadınlarda ise menopozdan sonra yükseliyor. Sessiz iskemi kadınlarda doğurganlık çağında nadir görülüyor. Ailesinde birinci dereceden erkek yakınlarında 55 yaşından önce, kadın yakınlarında ise 65 yaşından önce kalp krizi yaşayan kişilerin  kalp hastalığı riski artıyor. 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Gürsel Ateş
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Gürsel Ateş sırasıyla; Houston Texas’ta Texas Heart Institute, University of Virginia, Cardiovascular Research Lab. Charlottesville, Almanya’da Boehringer Ingelheim GmbH. Dr. Karl Thomae GmbH. Biberach an der Riss , Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp Damar Cerrahi  Hastanesi ve Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi ulusal ve uluslararası kurumlarda kardiyoloji uzmanı olarak çalıştı.  2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, 2007 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nden ayrılarak  yaklaşık bir yıl Baskent Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptı. 2008 yılında  tekrar Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, halen kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.