Hemen Arayın

Gizli kalp hastalığında kimler risk altında?

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, gizli kalp hastalığı (sessiz iskemi) hakkında önemli uyarılarda bulunuyor. 

Gizli kalp hastalığında kimler risk altında?
Gizli kalp hastalığı, tıp literatüründe ‘sessiz iskemi’ olarak ifade edilen bir sorundur. Kalp kasını besleyen koroner damarlarda, kan akımının belirgin azalmasına neden olacak derecede darlık meydana geldiğinde, kişide çoğunlukla efor esnasında göğüste ağrı, sıkışma, yanma, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Sessiz iskemide ise koroner damarlarda önemli derecede darlık olduğu halde kişi efor veya istirahatte herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Dolayısıyla bu hastalığa ‘gizli kalp hastalığı’ veya ‘sessiz iskemi’ denmesinin nedeni hiçbir şikayete neden olmaması, hastayı hekime yönlendirecek bir belirti vememesidir. Ancak bazen çabuk yorulma, hazımsızlık gibi kalp hastalığından şüphelendirmeyecek hafif yakınmalar olabilir.

Gizli kalpte kimler risk altında?

Sessiz iskemi; diyabeti olanlarda, kadınlarda ve 65 yaş üzerindeki her iki cinste daha sık görülme eğilimindedir. Koroner yetmezliği adını verdiğimiz damar sertliğine (ateroskleroz) bağlı, kalp kasını besleyen damarlarda daralmayla seyreden hastalığın özel bir formu olduğundan ateroskleroza ait risk faktörleri sessiz iskemi için de geçerlidir. Ailede birinci derecede erkek yakınlarda (baba, erkek kardeş) 55 yaşından önce, kadın yakınlarda (anne, kız kardeş) 65 yaşından önce koroner kalp hastalığı ortaya çıkmış ise bu durum o kişide bu hastalığın oluşma riskini artıran bir faktördür. Diyabet (şeker hastalığı), tansiyon yüksekliği, sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği gibi faktörler  sessiz iskemi hastalığının oluşmasında rol oynayan önemli faktörler olmakla birlikte erkeklerde 45, kadınlarda menopozdan sonra görülme oranları yükselme eğilimindedir. 

Kadınlarda sessiz istemi

Koroner yetmezliğinin bir klinik formu olan sessiz iskemi, kadınlarda doğurganlık çağında çok nadir görülmektedir. Eğer diyabeti, yoğun ailevi yatkınlık, kontrolsüz tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi damar sertliğinin erken başlamasına neden olan faktörler yoksa hamilelikte özel bir önlem alma gereği yoktur.

Gizli kalpte erken teşhis

Gizli kalpte erken teşhis büyük önem taşıyor. Koroner damarlarda önemli derecede darlık olduğu halde hasta yakınmasızdır. Hasta, uyaran bir şikayeti olmadığından farkında olmadan kalp krizi geçirme riski altındadır. Teşhis için efor testi, ritm holteri (24 saatlik EKG kaydı), stres ekokardiyografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi gibi riski az olan tetkiklerden yararlanılabilir. Bu tetkikler hastalık varlığı şüphesi doğurursa koroner anjiyografi gibi ileri tetkiklerle tanı kesinleştirilmektedir.

Gizli kalp nasıl tedavi ediliyor? 

Yapılan tetkikler sonucu ’sessiz iskemi’ tanısı konan hastalarda diyabet varsa kan diyabetinin iyi kontrol edilmesi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin etkin tedavisi, sigara kullanılıyorsa bırakılması, fazla kilosu varsa azaltmaya yönelik tedbirler alınması ve hekim tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir.

Sessiz iskemide ilaç tedavisi ve risk faktörlerinin azaltılmasına yönelik tedbirler dışında, eğer anjiyografi yapılmış ise burada saptanan damar darlıkları ve kalp kasının kasılma fonksiyonu değerlendirilip koroner balon, stent veya by-pass operasyonu gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Eğer sorun, kalp kasında hasara neden olacak ağır bir kalp krizi geçirmeden erken teşhis edilirse tedavi yöntemlerinin etki oranı da yükselmektedir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Gürsel Ateş
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Gürsel Ateş sırasıyla; Houston Texas’ta Texas Heart Institute, University of Virginia, Cardiovascular Research Lab. Charlottesville, Almanya’da Boehringer Ingelheim GmbH. Dr. Karl Thomae GmbH. Biberach an der Riss , Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp Damar Cerrahi  Hastanesi ve Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi ulusal ve uluslararası kurumlarda kardiyoloji uzmanı olarak çalıştı.  2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, 2007 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nden ayrılarak  yaklaşık bir yıl Baskent Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptı. 2008 yılında  tekrar Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, halen kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.