Hemen Arayın

Göz enfeksiyonlarından korunmanın yolları

okuyabilirsiniz.

Göz kızarıklığı, göz iltihabı, göz kaşıntısı ve göz ağrısı, göz enfeksiyonlarının en yaygın belirtileri arasında yer alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, göz enfeksiyonlarından korunma yollarını anlattı…

Göz enfeksiyonlarından korunmanın yolları

Çok hızlı yayılan viral konjonktivitler, yani gözün “konjonktiva” tabakasının iltihabı birçok kişiyi etkisi altına alabiliyor. Viral konjonktivitler ise çok bulaşıcı bir göz sağlığı problemidir. Hastalığın bulaş yolu ve ilk bulguları çok benzer olup seyirleri ve şiddetleri ciddi farklılıklar gösterebilir. Viral konjonktivitlerde bulgular sadece gözlerle sınırlı da kalmıyor. Hastalığın üst solunum yolu enfeksiyonu, yüksek ateş, sistemik yaygın ağrılar gibi bulguları da olabiliyor.

Konjonktivitlerde hızlıca göz hekimine başvurup tedaviye başlamak çok önemli. Hastalığın başkalarına bulaşmaması da büyük önem taşıyor.

Dr. Burcu Usta Uslu hastalığı bulaştırmamak için basit ama etkili önlemleri sıraladı

  • Hasta birey hızlıca göz hekimine başvurmalı
  • El ve göz hijyenine dikkat edilmeli
  • Hasta bireyler sağlıklı bireyler ile ortak eşya kullanmamalı
  • Sağlıklı bireyler ile yakın temas önlenmeli
  • Ortak kullanıma açık spor tesisleri ve havuzlar hasta birey tarafından kullanılmamalı
  • Birebir insan temasının çok olduğu okul ve toplu işyerlerine hasta bireyler gitmemeli

En sık görülen viral konjonktivitler

Epidemik Keratokonjonktivit

En sık görülen ve en fazla salgınlara yol açan konjonktivit türüdür. Etken virüs Adenovirüs tip 8 ve 19’dir. Bulaşma şekilleri elden ele, gözden göze, aletten göze, ortak gözlük, havlu makyaj malzemesi kullanımı ile olabileceği gibi son yıllarda yüzme havuzlarından da bulaşma oldukça sık görülmektedir. Hastalık çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu, grip benzeri bulgularla başlayabilir. Hastanın şikayetleri sulanma, batma, ağrı ve kulak önü ağrısı şeklindedir. Bu konjonktivit tipi bazen konjonktiva ile sınırlı kalmayıp kornea tabakasını( saydam tabaka) tutup iz bırakabilir ve ciddi gözrme kayıplarına sebep olabilir. Yakın doktor takibi çok önemlidir.

Faringokonjonktival Ateş

Adenovirus tip 3, 4 ve 7 tarafından oluşturulan, çocuklar ve gençlerde sık görülen ve küçük çaplı salgınlar oluşturabilen bir konjonktivit türüdür. Damlacık yoluyla ve yüzme havuzundan bulaşır. Hastalığın belirti ve bulguları epidemik konjonktivit gibidir. Ama kornea tutulumu daha seyrektir.

Akut Hemorajik Konjonktivit

Konjonktiva içinde kanamalarla karakterize olan bu klinik tablo picornavirüs’lerden olan enterovirus tip 70 tarafından oluşturulur. Çok bulaşıcıdır ve geniş salgınlara yol açar. Diğer konjonktivit türlerinde olduğu gibi bulaşım el-göz teması ile meydana gelir. Hastalarda baş ağrısı, kas ağrısı, boğaz ağrısı görülür. 24 saat içinde konjonktiva altında büyük kanamalar olur. Kornea tutulumu nadirdir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Op. Dr. Burcu Usta Uslu
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi I. Göz Kliniği’nde ve Kartal Kızılay Tıp Merkezi Göz Kliniği’nde çalıştı. 2004 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Uslu, halen Göz Hastalıkları Uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.