Hemen Arayın

Grip aşısı, kalp krizinden de koruyor!

okuyabilirsiniz.

Grip aşısının kalbi koruyucu etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin krizden korunmak için en önemli araçlardan birisinin grip aşısı olduğunu ortaya koyuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanları, kalp krizi ve grip aşısı arasındaki ilişkiyi anlatıyor. 

Grip aşısı, kalp krizinden de koruyor!
Yapılan araştırmalar; kalp rahatsızlığı olan ve grip aşısı yaptıran kişilerde, kalp krizinden kaynaklanan ölüm oranlarında yarı yarıya düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Yani grip aşısı yaptıran, kalp hastalığı bulunan kişiler kalp krizi risklerini de ciddi oranda azaltmış oluyor. Diyabet, kronik kalp yetersizliği gibi kronik hastalığı olanların ve 50 yaş üstü kişilerin her yıl mutlaka grip aşısı yaptırması önemli. 

Grip ile kalp krizi arasındaki ilişki

Tıpta ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliği süreci iltihabi bir durum. Damar sertliği başlangıcı olan hastaların damarlarını mikroskobik olarak incelediğimizde bağışıklık sistem hücrelerinin buradaki plaklar içinde biriktiğini görüyoruz. Grip gibi sistemik hastalıklar ortaya çıktığında ise buradaki hücreler daha aktif hale geliyor. Bu da, içerisinde yoğun miktarda kolestrol bulunan plaklarda yırtılmalara yol açarak pıhtılaşmayı tetikliyor. Nitekim grip geçirdikten sonra vefat eden kişiler üzerinde yapılan otopsi çalışmaları, sürecin bu şekilde işlediğini gösteriyor.
 
ABD’deki Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CBC),  koroner arter hastalığı olan, damar tıkanıklığı sürecini yaşayan, by-pass olmuş, stent uygulanmış ya da balonla damarları açılmış hastalara ve kalp yetersizliği gelişmiş olan bireylere grip aşısını öneriyor. Kalp sorunu yaşayanlar, gribe yakalanma açısından daha fazla risk taşımıyor. Ancak kalp yetersizliği olan hastalarda grip ataklarından sonra daha ciddi solunum yolları enfeksiyonlarının oluştuğunu ve zatürrelerin de arttığını biliyoruz. Grip aşısı bunlara karşı da bir koruma sağlıyor. 

Grip aşısı olanlarda kalp kökenli ölüm oranları yarı yarıya düşüyor

Rakamsal veriler grip aşısının kalp hastalıklarına olan faydasını destekliyor. Buna göre bir yıl içerisinde erişkin bireylerin yüzde 10’u ya da yüzde 20’sinde grip görülüyor. Korner arter hastalığı olan bireylerde aşılanma oranı yüzde 30’lar seviyesinde. Herhangi bir kalp krizi, planlanmış bir anjiyoplasti stent işlemi için hastaneye yatan hastalara aşıyı yaptığınız takdirde özellikle grip mevsiminde bu hastalardaki ölüm ya da yeniden kalp krizi geçirme oranlarının yaklaşık yüzde 50 oranında azaldığı görülmüştür. Aşılanmayan bireylerde herhangi bir kalp krizi tekrar geçirme ya da ölüm oranı yaklaşık olarak yüzde 23’ler civarında saptanırken, aşılanmış bireylerde bu rakamın yüzde 11’e düştüğü görülmüştür. Grip aşısının daha önce kalple ilgili herhangi bir sorun yaşamayanlarda kalp krizini önlediğine dair herhangi bir veri ise mevcut değil. 
 
Grip ataklarının aylara göre dağılımına bakarsak atakların büyük bir kısmının Şubat döneminde yoğunlaştığını, ancak sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başlamasına bağlı olarak bu sürenin ilkbahara kadar uzandığını görüyoruz. Aşılama için önerilen ay Ekim sonu Kasım başıdır. Ancak aşının hazırlanma ve dağıtım süreci bazen uzuyor ve böylece piyasaya sürümü de gecikebiliyor. Dolayısıyla grip atağına yakalanmamış bir kimse sonbahar ve kış sezonu boyunca grip aşısı yaptırabilir.
 
Grip aşısı, kalp hastaları açısından riskli bir aşı değildir. Bu nedenle hastanın, aşı olmadan önce hekime danışması gibi bir zorunluluğu yoktur. Hastalar, Ekim ayından itibaren aşılarını yaptırabilirler. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.