Hemen Arayın

Grip ve zatürre yaşamı tehdit edebilir

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, gripten sonraki ölümlerin asıl nedeninin, grip virüsünün yaptığı zatürre ya da grip sonrası bakteriler ile gelişen zatürre olduğunu belirtiyor.

Grip ve zatürre yaşamı tehdit edebilir

Zatürre nedir, kimler risk grubunda bulunuyor?  


Yaşlılarda zatürre hem daha ağır seyrediyor hem de ölümcül olabiliyor. Özellikle 65 yaşın üstündekilerin beş yılda bir zatürre aşısı yaptırması gerekiyor. İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında altıncı, Türkiye’de ise beşinci sırada yer alan zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Başta bakteriler olmak üzere birçok mikroorganizma zatürreye neden olabiliyor.  Bebek ve çocukların yanı sıra, yaşlı ve müzmin hastalığı olan zatürre, erişkinlerde hem daha sık görülüyor, hem de daha ağır ve ölümcül olabiliyor. Şeker, kalp, akciğer, böbrek, beyin, kas ve bazı kan hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler zatürre bakımından risk grubunda bulunuyor. Grip salgınları da zatürre oluşumuna zemin hazırlıyor. Gripten sonraki ölümlere; grip virüsünün yaptığı zatürre ya da grip sonrası bakteriler ile gelişen zatürree neden oluyor.
 

Zatürre belirtileri ve tanısı  


Zatürrenin en önemli belirtileri; aniden ortaya çıkan, üşüme titreme ile yükselen ateştir. Hastalar yan ağrısı, öksürük, pas renginde balgam çıkarmaktan yakınabiliyor. Alkol ve sigara kullananlarda, büyük ve uzun süre yatmaya neden olan ameliyatlar sonunda zatürre gelişme sıklığı artıyor. Ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli bir hastalık olan zatürrede, en önemli nokta tanıda geç kalmamak ve uygun tedaviyi en kısa sürede başlamak.  

Zatürre aşısı  


Zatürreden korunmada aşıların da önemli bir yeri var. Zatürre risk grubunda bulunan ve 65 yaşın üstünde olan bireylerde 5 yılda bir olmak üzere zatürre aşısı yapılması öneriliyor. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play