Hemen Arayın

Güneş lekesi için kalıcı tedavi yöntemi var mıdır?

okuyabilirsiniz.

Enerjisi, sıcaklığı ve neşesi ile en güzel mevsim olan yaz aylarında görülen en büyük sorunlardan biri de güneş ışınlarının etkisiyle artış gösteren cilt lekeleridir. Güneşin zararlı ışınlarından doğru bir şekilde korunamamak cilt lekesi oluşumunu destekler.

Güneş lekesi için kalıcı tedavi yöntemi var mıdır?

Güneş Etkisiyle Artan Cilt Lekesi Çeşitleri

Melazma: Özellikle yüzde meydana gelen ve cilt renginde koyulaşma ile karakterize bir cilt problemi olan melazma, güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar. Güneşin ultra viyole ışınları ciltte yer alan renk pigmenti melonositleri uyararak melanin sentezini arttırır ve cildin koyulaşmasında neden olur. Hamilelik gibi hormonsal değişimlerin yüksek olduğu dönemler ve bazı ilaçların yan etkileri de ciltte koyu lekeler oluşturabilir.

Lentigo (Güneş Lekesi): Hiperpigmentasyon olarak da bilinen lentigo, genellikle 40 yaş sonrası görülen cilt lekelenmesi çeşididir ve genellikle çillerle karıştırılır. Güneş lekesi ve çil arasındaki fark ise güneş lekelerinin daha koyu renkli ve boyutlarının daha büyük olmasıdır. Lentigoların net sınırları vardır ve güneşe maruz kalındığında daha da koyu bir hal alır.  Ellerde, yüzde, sırtta ve omuzda güneş lekesi yaygın olarak görülür. Bu bölgelere ek olarak bacakta güneş lekesi de oluşabilir.

Çiller: Güneşe maruz kalınca ortaya çıkan cilt lekelerinden biri de çillerdir. Net sınırlı, küçük ve kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren çiller, özellikle burun, alın, yanak, omuz ve ellerde görülür. Özellikle kızıl ve açık tene sahip kişilerde daha sık rastlanılan çiller bazı kişilerde yüzün tamamını kaplayabilir.

Güneş Lekesi Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

Leke Açıcı Kremler: Ciltteki renk verici hücrelerin renk maddesi yapımını önlenmesini sağlayan leke açıcı kremlerin istenilen etkiyi sağlayabilmeleri için uzun süreli ve düzenli kullanılmaları gerekir. Genellikle kişiler hemen sonuca ulaşmak istedikleri için leke giderici kremleri diğer yöntemlere destek olarak kullanır.

Karbon Peeling: Renk hücrelerini etkileyen karbon peeling tedavisi hem leke giderici hem de dövme silmede tercih edilir. Kollajen dokuyu canlandıran bu tedavi yöntemi cildin tazelenmesini sağlar. Yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildin canlılığını kazandıran karbon peeling cilt lekelerinden kurtulmayı da destekler.

Lazer Tedavisi: Leke tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olan lazer tedavisinde, lazer ışınları ile cilde mikro kanallar açılır. Bu kanallardan cilt lekesinin türüne göre tedavi edici ajanlar uygulanır. Kısa süreli ve ağrısız bir tedavi yöntemidir.

Dermapen: İnce çelik iğnelere sahip olan dermaroller denilen bir cihaz kullanılarak uygulanır. Bu cihaz ile cilt üzerinde gözle görülemeyen delikler açılır ve cilde serum enjekte edilir. Dermapen işlemi ile cildin kendi onarım mekanizması tetiklenir ve kullanılan serumlar cildin toparlanmasını sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşan lekeleri tedavi etmeye yardımcı olur.

Kimyasal Peeling: Leke tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de kimyasal peelingtir. Bu yöntem ile üst deri soyularak yenilenmesi hızlandırılır ve lekelerin kaybolması sağlanabilir.

PRP: Hastanın kendi kanından elde edilen serum plazma, hastanın cilt altı dokusuna enjekte edilir. Bu yöntem ile cildin kendini yenilemesi sağlanır ve cilt lekeleri azaltılabilir.

Mezoterapi: Genellikle lazer tedavisine destek amaçlı yapılan mezoterapi yönteminde leke giderici maddeler, lekeli cilt bölgesine uygulanarak lekenin açılmasını sağlar.

Güneş lekesinin tedavi etmek amacıyla uygulanan hiçbir yöntem lekelerin tamamen ortadan kaybolmasını sağlamaz. Daha küçük boyutlara indirgeyebilir ve rengin açılmasını sağlayabilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.