Hemen Arayın

Güneş yanığı kanser riskini yüzde 80 arttırıyor

okuyabilirsiniz.

Güneş yanıkları ile ilgili yapılan son araştırmalar güzellik için neleri riske attığımızı bir kez daha gösterdi. ABD’deki Brown Üniversitesi doktorları tarafından yapılan bir araştırma 15-20 yaş arasında 5 kere su toplamalı güneş yanığı geçirenlerde, en kötü cilt kanseri türü olan melanom riskinin yüzde 80 arttığını ortaya koydu. Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu...

Güneş yanığı kanser riskini yüzde 80 arttırıyor

Sonbahar aylarına girdiğimiz bu günlerde pek çok insan tatil sezonunu tam olarak bitirmiş değil. Özellikle deniz tatiline giden hemen herkes sahillerde uzun saatler güneşlenerek bronzlaşmaya çabalıyor. Fakat güneşin cilde etkileri ile ilgili yapılan son araştırmalar uzun saatler güneşte kalmanın zararlarını bir kez daha hatırlattı.

ABD Rhode Island Eyaleti Providence kentindeki Brown Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Wu ve ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre güneşte 15-20 yaş arası 5 kere su toplamalı yananlarda melanom riskinin yüzde 80, diğer cilt kanserlerinin ise yüzde 68 arttığı rapor edildi. Amerikan Kanser Araştırma Birliği (AACR) Dergisi’nde yayınlanan araştırma ise 1989-2009 yılları arasında ve 25-42 yaş arası 108 bin 916 Amerikalı kadın ile yapıldı. 15-20 yaşları arasında 5 kereden fazla su toplayacak kadar güneşte yanan kadınlarda (katılımcıların %10’u) melanom riskinin yüzde 80 arttığı gözlenirken aynı çalışmada ailevi melanom öyküsü, kızıl saç ve bacaklardaki lekeler ise diğer önemli risk faktörleri olarak belirlendi.

Tedavisi en zor cilt kanseri türü melanom

Melanom; cildin yalnızca güneş gören değil ağız ve burun içi dahil her yerinde oluşabilen bir cilt kanseridir. Görülme sıklığı günümüzde giderek artış gösteren melanom, ayrıca sık görülen cilt kanserleri arasında tedavisi en zor tür. Melanomun öncelikli tedavisi ise cerrahi. Sıçrama (metastaz) yapmış ise sistemik ilaç tedavileri uygun olur. Kemoterapi tedavilerine genel olarak dirençli olan bu kanserde yakın zamanda keşfedilen hedefe yönelik tedaviler başarı oranlarında kayda değer artışlar sağlamıştır.

Cilt kanserinden korunmak için güneşe dikkat

Cilt kanserinden korunmak için korunmasız güneş maruziyetinden sakınmak, cildi esmerleştirme cihazlarını kullanmamak, şüpheli lekeleri yani büyüklüğü 6 mm’yi aşan, rengi koyulaşan, içinde 3 ve fazla renk değişikliği olan, sınırları belirsiz, büyüyen, kaşınan/kanayan lekeleri cilt doktorlarına danışmak uygun yaklaşımlardır.

Açık ve kızıl tenli olanlar risk altında

Brown Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre cildin su toplayacak kadar yanması kanser riskini ciddi oranda artırıyor. Açık ve kızıl tenli olanlarda su toplamalı yanma daha sık olmakla birlikte bu, güneşten koruyucu önlemler almadan güneş maruziyeti olan herkesin başına gelebilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Serdar Turhal
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. N. Serdar Turhal, 1997-2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Turhal’ın sırasıyla 2023 ve 2027 yılına kadar geçerli Avrupa ve Amerikan Onkoloji Board diplomaları vardır. Dr. Turhal Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Medikal Onkoloji Bölüm Başkanlığına da 2023 yılına kadar süren dönem için 2. kez seçilmiştir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.