Hemen Arayın

Güzel ve sağlıklı yarıyıl için 5 öneri

okuyabilirsiniz.

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Keyifli bir tatil geçirmek için Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut’un önerilerini mutlaka okumalısınız...

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut ailece keyifli bir tatil geçirmenin yollarını anlattı...
 

Güzel ve sağlıklı yarıyıl için 5 öneri

1.    Ödevleri son güne bırakmayın 
Verilen ödevleri son günlere bırakmayın. Çocuğunuzla birlikte ödevleri yetiştirmek için strese girmeyin. Çocuğunuzun durumuna göre bir program dahilinde hem eğlenin hem de ödevleri yapın. 

2.    Günde 2 saat ödevlere ayırın
6-12 yaş aralığındaki çocuklarınıza veli-öğretmen işbirliği içinde hem ödev hem eğlencenin olduğu günlük  programlar yapılabilir. 12 yaştan büyük çocuklar kendi programlarını daha rahat oluşturabilirler. Sabah saatleri 2 saati ödevlere ayırmak yeterli olacaktır. 

3.    Sosyal aktiviteleri kaçırmayın 
Sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere katılın. Şehir dışındaki eş-dost ve akrabaları ziyaret etmek, sosyal etkinliklere katılmak, sporla ve hobilerle uğraşmak önemli. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye çalışın.

4.    Kötü karneye kızmayın, iyi karneyi takdir edin
Çocuğa sakince böyle şeylerin olabileceğini, yeterli çalışmadığı için notunun düşük olduğunu söyleyin, ikinci dönem notunu düzeltmesi konusunda onu yüreklendirin. İyi karne getiren çocuğu ise takdir edin. Pahalı hediyeler almak, çocuğun ödüle kavuşmak için iyi not getirmesine, ödülün olamayacağı ortamlarda çalışmamasına neden olacaktır. Bunun yerine iyi gelmiş karneleri takdir etmek, övmek ve iyi dileklerde bulunmak, manevi olarak değerli bazı armağanlar vermek uygun olabilir.

5.    Tablet ve bilgisayar kullanımını abartmayın 
Tablet ve bilgisayar gibi aletlerin ihtiyaca yönelik kullanılmasına izin verin. Yani bir şey araştırmak, adres-telefon bakmak, ödev hazırlamak, eğlenmek vs. gibi durumlarda kullanılabilir. Bağımlılık şeklinde kullanımlar olmaması içinihtiyaç durumu bittiğinde dijital olmayan dünyaya geri dönmek gerekir.
 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play