Hemen Arayın

Hamilelere Coronavirus önerileri

okuyabilirsiniz.

Hamilelerin hastalıklara karşı daha duyarlı olmaları ve bağışıklık sistemlerinin baskılanmış olması nedeniyle sağlıklı bireylere oranla Coronavirus’e (Covid-19) karşı riskleri biraz daha fazla olsa da, hamileler için ekstra bir duyarlılık bulunmuyor. Hamilelerin de Coronavirus’e yakalanabileceğini ve sürecin diğer bireylere benzer bir şekilde ilerlediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Plasenta birçok hastalıkta olduğu gibi anne ile bebek arasındaki olumlu süzgeç görevini yerine getirerek bağışıklık sisteminin görev alması ile birlikte bebeği anne karnında hastalıktan koruyor” açıklamasında bulundu. İşte Op. Dr. Nuri Ceydeli’nin hamilelere ve emziren annelere önerileri...

Hamilelere Coronavirus önerileri

Hamilelerin Coronavirus tedavileri, diğer hastalara uygulanan tedavi ile eşdeğer, hamileler için başka ekstra önlemler veya tedavi yöntemleri söz konusu değil. Ancak bazı gebelerde hastalık sürecinde erken doğum riski görülebilir. Hamilelerin tedavisinde antiviraller, mutlak izolasyon, ateş kontrolü, solunum desteği ve özellikle sıkı fetal ve uterin monitorizasyon ön plandadır.

Hamilelerin Coronavirus’e daha duyarlı olduğunu gösteren bir bilgi yok

Virüs, hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklar ve enfekte olan yüzeylerden hastanın el, göz, ağız, burun mukozasına temasıyla bulaşabiliyor. Gebelerin ise Covid-19’a daha duyarlı olduğuna ve virüsün anne karnında enfeksiyona yol açıp bebeğe zarar vererek doğuştan hastalık yaptığına dair kanıt bulunmuyor. Az sayıda vakanın bildirildiği yayınlarda anne ölümü olmamış ve bebeklerde virüs saptanmamıştır.

Hamileler ve doğumu yaklaşan anne adayları toplu yaşam alanlarından uzak durmalı

Hamilelerin ve doğumu yaklaşan anne adaylarının özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmaları önemli. Riskli yerlere ziyaret veya seyahat yapmamalılar, mümkün oldukça evde kalmalılar. Toplu yaşam alanlarından mutlaka uzak durulmalı. Şüpheli temas halinde hastanede yatış gerektirmiyorsa 14 gün boyunca kendi evinde izole olup karantinaya alınmalılar. Acil bir durum olmadıkça normal rutin kontrollerini ertelemeliler. Bu süre içinde doktorları ile temasta olmalı ve doktorun yönlendirmesi ışığında hareket etmeliler. Ağır bir hastalık durumunda ise bireysel olarak doğum zamanlaması multidisipliner yaklaşımla yapılmalı” açıklamasında bulundu.

Hasta anne bebeğini emzirebilir

Coronavirus’ün anne sütüne geçmediğini gösteren bilimsel çalışmalar var. Bu nedenle hasta annenin, bebeğini kar-zarar oranını göz önünde tutarak emzirmesini öneriyoruz. Emzirme yasaklanırsa anneyle bağ kurma ve beslenme konusunda olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Anne ve bebek bir arada olmalı ama yakın temastan olabildiğince kaçınılmalıdır. Maske kullanılmalı, bebeğe veya biberonlara dokunmadan önce mutlaka eller yıkanmalı, sterilizasyon kurallarına sık bir şekilde uyulmalı.

Ana kural hiç kimseyle temas etmemek

Hamileler, başta stresten uzak durmalılar. Ev içinde hafif spor ve egzersiz yapabilirler. Ayrıca bol su alımına özen gösterilmeli. Vitaminler düzenli kullanılmalı. Sağlıklı beslenmeli ve kaliteli uyunmalıdır. Ana kural, hiç kimseyle temas etmemek, doktorların tavsiyesine mutlaka uymaktır. Kitap okumak, müzik dinlemek, televizyon seyretmek de rahatlatıcı olabilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Nuri Ceydeli
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Nuri Ceydeli, 2002-2005 yılları arasında Kadıköy Şifa Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Ceydeli, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.