Hemen Arayın

Hamilelik İçin Kalbiniz Hazır mı?

okuyabilirsiniz.

Sağlık durumu gayet iyi olan ve hiçbir şikâyeti olmayan kadınlar için bile, hamilelik son derece meşakkatli bir süreç. Bu nedenle anne olmak isteyen kadınların hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bu zorlu sürece hazır olması gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Zor ve Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zeki Şahinoğlu, anne olmak isteyen kalp hastalarına ışık tutacak bilgiler paylaşıyor.

Hamilelik İçin Kalbiniz Hazır mı?
Hamilelik kadının psikolojisinde ve bedeninde pek çok değişikliğe neden oluyor. Anne olmaya karar vermeden önce ise mutlaka bu sürece hazır olmak için kontrollerden geçmek gerekiyor. Özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kadınların bu süreçte daha dikkatli davranması gerekiyor.

Hamilelik öncesi sağlık taraması önem taşıyor

Hamilelikte kalp yetersizliği yaşamamak için anne adayının sağlık durumu yakından takip edilmelidir. Bu nedenle anne olmak isteyen kadınların, hamile kalmadan önce ciddi bir sağlık taramasından geçmesi gerekir. Özellikle kalbin hamileliğe hazır olup olmadığına ilişkin kontrollerin yapılması çok önemli. Bazı kalp hastalıklarında hamile kalmak sakıncalıyken, bazı durumlarda doktor kontrolünde bebek sahibi olunabilir. İleri evre kalp yetersizliği, ciddi düzeyde kapak hastalıkları, genetik kalp hastalığı ve doğumsal kalp hastalığı olan kadınların hamileliği sakıncalı olabilir. Hamilelik öncesinde mutlaka doktora danışılması gerekir.    

Hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler ·        

  • Hamile kalmaya karar verdikten sonra doğum kontrol yöntemini bırakın.
  • Sigarayı bırakın, kafeine ara verin. ·        
  • Kilonuza dikkat edin. ·         
  • Doktorunuzun önerileriyle vitamin almaya başlayın. ·        
  • Stresinizi minimuma düşürün. ·         
  • Düzenli uyuyun.  

Bebeğin kalp hastası olma ihtimali normalden yüzde 4 daha fazla

Kalp hastalığı nedeniyle ilaç kullanan kadınlar, hamilelik öncesi sağlık kontrollerini yaptırmalı ve kardiyoloğa danışmalıdır. Çünkü hastanın kullanmak zorunda olduğu ilaçlar hem hamilelikte anneyi hem de çocuğu etkiliyor. Bazı kalp ilaçları, gebelik süresince kullanılabiliyor. Bazıları ise bebek için olumsuz etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle kalp hastası kadınların, gebelik öncesinde hangi ilaçları kullanıp hangilerini kesmeleri gerektiğini doktorları ile birlikte planlamalarıdır. Özellikle kandaki oksijen konsantrasyonunun düşük seyrettiği doğumsal kalp hastalığına sahip annelerin bebeklerinde gelişme geriliği, hatta düşükler görülebiliyor. Anne kalbinin sol tarafının etkilendiği aort kapak darlığı, aort koarktasyonu gibi hastalıklarda ya da aort genişlemesinin eşlik ettiği marfan sendromu olan annelerin bebeklerinde, pulmoner hipertansiyonu olan ve ciddi kalp yetersizliği olan annelerin bebeklerinde de büyüme ve gelişme geriliği görülebiliyor. Annesi kalp hastası olan bebeklerde kalp hastalığı görülme oranı normalde yüzde 4 ile 6 oranında yüksek oluyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play