Hemen Arayın

Hamilelikte oluşabilen çatlakları en aza indirme yöntemleri

okuyabilirsiniz.

Hamilelik döneminde anne adaylarının en önemli problemlerinden biri özellikle karın, bel, basen ve göğüslerde oluşan çatlaklardır. Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimler, hızlı bir şekilde alınan kilolar cildin gerilmesine neden olarak deri yırtıkları yaratır. Normal cilt renginden farklı bir renge ve dokuya sahip olan çatlaklar genellikle birbirine paralel şeritler şeklindedir. Bazen kaşıntıya da neden olabilen cilt çatlakları açık pembe, açık gri, ten rengi veya pembe renklerde olabilir. Hamilelikte oluşabilen çatlakları en aza indirmek için bazı önlemler alınabilir. İşte çatlakları en aza indirme yöntemleri:

Hamilelikte oluşabilen çatlakları en aza indirme yöntemleri

Cildi nemlendirmek

Anne adaylarının özellikle sabah duş aldıktan sonra ve gece yatmadan önce cildin su ihtiyacını karşılayabilmesi için nemlendirilmesi önerilir. Yüksek nem içeriğine sahip Hindistan cevizi yağı, buğday özü yağı, karite yağı, badem yağı, kakao yağı gibi çatlak önleyici yağ çeşitleri masaj yaparak cilde uygulandığında cildin nemlendirilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca bu yağ çeşitleri antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde sağlıklı deri hücreleri üretimine de yardımcı olur. Bunlara ek olarak özellikle hamileler için özel olarak tasarlanan çatlak kremi kullanılabilir. Hamileler için çatlak kremi, cilt tarafından emildiğinde bebeğe zarar vermeyen maddelerden hazırlanır.

Kiloyu takip etmek

Gebelik döneminde çatlakları önlemenin en etkin yöntemlerinden biri kilo alımını sağlıklı bir seviyede tutmaktır. Hamilelik boyunca alınması gereken kilo 12-15 kilogram arasındadır. Önerilenden fazla ve hızlı bir şekilde kilo almak çatlakların daha çok ve daha belirgin oluşmasına neden olur.  Hamilelik sürecinde uzman bir diyetisyenden destek almak ve kiloyu kontrol altında tutmak çatlak oluşumunun azalmasına yardımcı olur.

Egzersiz yapmak

 Gebelik döneminde düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapmak hızlı kilo almayı engeller ve aynı zamanda anne adayının doğuma hazırlanmasını kolaylaştırır. Cildin daha esnek olması ve kan dolaşımının düzenlenmesinde etkin bir rol oynayan egzersiz, toksin maddelerin ter yoluyla vücuttan atılmasını da kolaylaştırır. Ancak bu dönemde yapılacak egzersizlerin mutlaka doktora danışılması ve doktor kontrolünde yapılması oldukça önemlidir. Bilinçsiz yapılan egzersizler gebeliği risk altına sokabilir ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Sağlıklı beslenme

Hamilelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme hem annenin sağlığının korunmasında hem de bebeğin sağlıklı gelişiminde önemli bir rol oynar. Anne adayının yeteri kadar su almazsa cildinin esnekliği azalır ve çatlakların oluşma riski artar. Anne adayı günlük en az 1,5 – 2 litre su tüketmelidir. Su tutucu özelliğe sahip kafein içeren içeceklerden uzak durulması önerilir. Cildi besleyen ve cilt hücrelerini koruyan taze sebze ve meyvelerden zengin bir antioksidan bir diyet çatlak giderici etki gösterir. Kabak, kırmızı biber, mango, patates, ıspanak, çilek yaban mersini gibi sebze ve meyvelere ek olarak omega 3 yönünden zengin yumurta, balık, balık yağı, ceviz, fındık ve badem gibi besinler anne adaylarının beslenme programlarında yer almalıdır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.