Hemen Arayın

Hareket azlığının zararları

okuyabilirsiniz.

Fiziksel inaktivite, yani hareket azlığı birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Hangi hastalıklar olduğunu öğrenince daha fazla hareket etmek isteyeceksiniz.

Hareket azlığının zararları

Fiziksel inaktivite nedir?  


Fiziksel inaktivite, yani hareket azlığı birçok önemli hastalık için risk yaratıyor. Özellikle;  obezite, tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp damar hastalıkları, osteoporoz, kolon ve meme kanseri açısından risk artıyor. Bu nedenle fiziksel inaktivite günümüzde ölümcül hastalıklara yol açabilen risk faktörleri arasında 4. sırada yer alıyor.
 


Egzersiz yapın  


Hareketli olmak, egzersiz yapmak kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kemik, eklem sağlığı ve kas gücü üzerine etkili. İnaktivite ile öncelikle kilo kontrolü ortadan kalkıyor, giderek obeziteye varan kilo artışı, yağ kitlesinde artış, kas kitlesinde azalma meydana geliyor. Bütün bunlar obezite ile tetiklenen; Tip 2 diyabet, kan basıncında artış (hipertansiyon), kan yağlarında artış (hiperlipidemi) gibi sağlık sorunlarına yol açıyor.  


Hareket azlığı kalp hastalıklarına neden oluyor  


Tüm bunların sonucunda, metabolik sendrom denilen durum ortaya çıkıyor. Metabolik sendrom, günümüzde kalp damar hastalıklarının en önemli nedeni. Hareket azlığı; enerji dengesinde bozulmaya, hormonsal değişimlere, bağışıklık sisteminde ve antioksidan savunma mekanizmasında yetersizliğe yol açıyor. Bu nedenle başta meme, rahim ve kolon kanseri olmak üzere kanser riskinde artışa neden oluyor. Vücut yağ kitlesinin artması ile tetiklenen birtakım hormonsal aktiviteler, insülin direnci, tümör gelişimini hızlandıran bazı maddelerin üretimindeki artış kanser riskini artıran faktörler.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.