Hemen Arayın

Hareket etmenin çocuklara faydaları

okuyabilirsiniz.

Hareket etmenin çocuklar üzerinde olumlu etkisi var. Özgürce koşup oynayan çocuklar daha mutlu, neşeli, sosyal yaşantısında hızlı hareket eden ve pratik düşünen bir yapıya sahip oluyorlar.

Hareket etmenin çocuklara faydaları
Çocuklar, ikinci aydan itibaren annelerini gözleriyle takip eder, gülümser, 3-4 ay civarında ellerini ayaklarını hareket ettirmeye, çıngırağını tutmaya ve hareket etmeye, oyun oynamaya başlar. Emekleme ve yürümeyle birlikte çocukların hareket etmeleri oyun oynamalarını da çeşitlendirir. Çocuklar için oyun hem kendi bedenlerini tanıma hem de dış dünyayı tanıma ve öğrenme sürecidir. Bu süreç bedensel ve zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor.  

Oyunların çocuğa faydaları  


Çocukların hayal dünyasının çok geniş ve zengin olduğunu herkes bilir. Genellikle küçük yaşlarda basit oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Bazen bir çay tabağı ile uzun süre oynayabilir veya bir kutu tahta blok çok çeşitli oyuna dönüşebilir, üst üste koyarak kuleler yapabilir, araba veya tren oyunu oynayabilir, köprüler inşa edebilir. 2 yaşından sonra hareket özgürlüğünün artmasıyla grup oyunları ve sosyalleşme başlar. Oyunlar ikili ve grup oyunlarına dönüşür. Park ve bahçelerde özgürce koşup zıplayan, salıncaklara binen kaydıraktan kayan çocuklar mutlu, neşeli, sosyal, hantal olmayan, çabuk hareket eden ve hızlı düşünen bir yapıya sahip olurlar. Oyun eğiticidir. Çocuk oyunla şekilleri, renkleri, materyalleri öğrenir. Oyun çocuğun biriken enerjisinin dışarı atmasını sağlar ki bu önemli. Dışarı atılmayan enerji saldırganlık veya içe kapanıklık şeklinde çocuğa zarar verebilir. Oyunla soru sormayı ve öğrenmeyi öğrenir, dili kullanımı ve iletişimi becerisi gelişir. Hareket eden çocuğun dikkati ve gözlem yeteneği artar.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.