Hemen Arayın

“Hiç korkmadım, kemoterapiye giderken bile kahkaha atıyordum”

okuyabilirsiniz.

4. evre meme kanseri tedavisi gören L.G.:

Otomotiv sektöründen emekli 72 yaşındaki L.G., 5 yıl önce memesinde bir kitle fark etti. Hemen doktora başvuran ve tümörünün 3 yıllık bir tümör olduğunu ve ileri evre meme kanseri olduğunu öğrenen L.G “Tedavi sürecimde eşimin de pankreas kanseri olduğunu öğrendik. 2 gün arayla ameliyat olduk ancak hiçbir zaman moralimi bozmadım. Kemoterapiye giderken bile kahkaha atıyordum. Artık vertigodan korkuyorum, kanserden korkmuyorum” dedi.

Beş yıl önce memesinde bir kitle fark eden L.G “Durumu eşime de anlattım ve ertesi gün hastaneye başvurdum. Mamografi, ultrason ve patolojinin ardından memenin alınması gerektiğini söylediler. Daha sonra kızım “Farklı bir doktora gidelim” dedi ve Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal ile iletişime geçtik. Daha sonra PET/CT çekildi ve tümörün kemiklere sıçradığı söylendi. Tümör koltuk altımdan yemek borusu etrafındaki lenflere de uzanmış” dedi.

Eşim de kanser oldu

Tedavi sürecinde eşinin üzüntüden panik atak geçirdiğini ve 1 ayda 25 kilo verdiğini anlatan L.G “Doktora gittik ve eşimin pankreas kanseri olduğunu öğrendik. Safra kesesi alındı ancak daha sonra kanalda tümör çıktı. Bu hastalıktan sonra bir gün banyoda düştü. Kanlar içinde yerde yatıyordu, öldü sandım. Daha sonra birkaç kez daha eşim banyoda düştü. Stresten bir gecede göğsüm balon gibi şişti. Bunun üzerine kitlenin alınmasına karar verildi. Mememden bir avuç dolusu kitle çıktı. 5.5 cm büyüklüğünde bir kitleydi. Ancak şu an iyiyim, tahlillerim temiz, düzenli kontrollerimi ihmal etmiyorum” dedi.

Kemoterapiye giderken kahkaha atıyordum

Ailede hiç kanser vakasının olmadığını söyleyen L.G sözlerini şöyle sürdürdü: “Tanı konduğunda hiç üzülmedim ve kafama takmadım. Eşim de moralimi bozmadığım için bana hayran olduğunu söyledi. Ben kemoterapiye giderken bile kahkaha atıyordum. İnsanlar ‘Sen çok neşelisin, bu hastalık seni nereden buldu?’ diye hayret ederlerdi. Kemoterapi alırken çok kilo aldım, yürüyemiyordum. Ancak yine de neredeyse her gün hava almak için Kadıköy’e kafeteryalara gidip fasıl dinlerdim. O bana yetti. Ben yüksek moralliyim. Bu süreçte eşim, kızım, oğlum, ailem bana çok destek oldu. Bir ara vertigo oldum, ancak onu da atlattım. Vertigodan korkuyorum, kanserden korkmuyorum. Bu hastalık gelip geçti. 3 yıldır gayet sağlıklıyım. Hastalığı korkuttum diyebilirim. Tedavi sürecinde doktor tavsiyelerine uymak ve morali yüksek tutmak kanseri atlatmak için çok önemli. Ben hekimime çok güvendim, ne dediyse aynen uyguladım, faydasını da gördüm”...

 

******

Hastamız tedavilere iyi bir uyum gösterdi”

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal ne diyor?

Hastamıza 2013 yılında metastatik meme kanseri tanısı kondu. Şu anda kontrol altında olan ve bu hastalığı açısından sorunsuz izlenen bir hasta. Hasta kendisine önerilen değişik seri tedavilere iyi bir uyum gösterdiği gibi tedaviden olan beklentileri konusundaki görüşlerini de bizimle açık yüreklilikle paylaştı. Bu yaklaşımıyla da tedavisinin her aşamasında alınan kararlarda önemli bir rol oynadı. Tedavi sürecinin yönetilmesine aktif katılım şeklinde olan bu yaklaşımının tüm hastalarımız için değerlendirilmesi gerektiği ve gerek tedavi uyumuna gerekse hastalığın seyrine olumlu katkı sağladığı kanaatindeyim.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.