Hemen Arayın

Horlamadan kurtulmanın 7 pratik yolu

okuyabilirsiniz.

Horlamaktan kimse hoşnut olmaz, ancak birçok insan, bu sorunu çözmeye çalışmak yerine kabullenmeyi seçer. Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Şirin, horlayanların oldukça işine yarayacak 7 pratik önerisi var.

Horlamadan kurtulmanın 7 pratik yolu
Horlamak hem size hem de diğer aile bireylerine rahatsızlık verir. Güzel bir uyku sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biriyken, horlama nedeniyle ihtiyacınız olan uykunuzu alamazsınız. Yaşam tarzınızdan yatış pozisyonunuza pratik birkaç değişiklik yaparak horlamaya karşı ciddi bir savunma sağlamış olursunuz. 

Horlamadan kurtulmanın yolları
  • Uykudan kısa süre önce tüketilen ağır yemekler ve içkiden uzak durun. Yatmadan önce ağır yemek boğaz kaslarının normalden daha fazla gevşemesine bu da horlamaya yol açar.
  • Sportif bir yaşam biçimi tercih edin ve fazla kilolarınız varsa uygun bir diyet yardımı ile kilo verin.
  • Ağır horlama probleminiz yoksa yatış pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine baskı yaptığı için bu yatış pozisyonu horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir. 
  • Tenis topu tedavisine şans verin. İçinde tenis topu olan bir bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin ya da katlanmış bir çift çorap da işinizi görebilir. Bu yöntemle her sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.
  • Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açık tutun ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanın. 
  • Sigara içiyorsanız bırakın ya da azaltma yoluna gidin. Sigara içmenin sayısız yan etkilerinden biri de neden olduğu horlama artışıdır. 
  • Başınızı yüksekte tutacak ve horlamayı önleyecek bir horlama yastığı kullanmayı tercih edebilirsiniz.  
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Murat Şirin
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Murat Şirin sırasıyla;  Kadıköy Şifa Hastanesi,  SSK Kartal Hastanesi ve Memorial Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Şirin, halen KBB cerrahı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.