Hemen Arayın

Işıl ışıl bir cilt için…

okuyabilirsiniz.

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da, her daim genç ve ışıl ışıl bir cilt hepimizin hayali. Neden siz de böyle bir cilde sahip olmayasınız? Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, cilt yenileme yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

Işıl ışıl bir cilt için…
Maalesef yaşlanma sürecini durdurmak mümkün değil. Ama yaşlanma ile ortaya çıkabilecek değişikliklerden kaçınmak ya da bunların belirginliğini azaltabilmek kozmetik dermatolojinin sunduğu yeni cilt gençleştirme yöntemleriyle mümkün.  Zaman içinde hücre üretimi yavaşladığı için deri inceliyor. Cildin elastikiyetinden sorumlu elastin ve sıkılığından sorumlu kollajen proteinlerinin yapısı bozuluyor. Cilt elastikiyetini ve sıkılığını kaybediyor. Nemini daha zor korur hale geliyor. Yağ salgılayan bezler görevlerini layıkıyla yerine getirememeye başlıyor. Yara iyileşmesi mekanizmaları yavaşlıyor. Mimik yapabilme kabiliyetimizi yüz kasları sağlıyor. Ama ne yazık ki aynı mimikler, yani gülümsemek, kaş çatmak, hayret ifadesi zaman içinde aleyhimize bir silah oluyor ve yüz kaslarının kasıldığı bölgelerde kırışıklıklar ortaya çıkıyor.  


Cildin düşmanları  


Kronolojik doğal yaşlanma sürecinin yanında güneşin zararlı etkileri, sigara, hava kirliliği ve stres gibi faktörler de cilt yaşlanmasına neden oluyor.  Ciltte yaşlanma belirtilerini iki şekilde görüyoruz. Birincisi cilt yüzeyindeki değişiklikler, ikincisi ise cildin sıkılığının azalması ve sarkma.
 

Cilt yaşlanma belirtileri

 • Cildin ışıltısını kaybetmesi 
 • Daha mat görünmesi 
 • Damarların genişleyip belirginleşmesi 
 • Kahverengi lekeler
 • Gözlerin ve ağzın etrafında belirmeye başlayan kırışıklıklar
 • Cilt altı yağ dokunun azalmasına bağlı olarak sarkmalar  


Cilt gençleştirmede en etkili yöntemler  

 • Kahverenkli lekeler: BBL, mikrolazer peeling 
 • İnce kırışıklıklar: Mikrolazer peeling, mezolift, PRP, fraksiyonel lazer
 • Derin kırışıklıklar ve sarkma: Fraksiyonel lazer 
 • Çene çizgisinin keskinliğini kaybetmesi ve yüz alt kısmında sarkma: Kızılötesi ışınlar (Skintyte)
 • Mimik çizgileri (alın, göz çevresi): Botoks 
 • Donuk ve mat görünümün giderilip cildin parlaklığının arttırılması: Mezolift, PRP, BBL
 • Yaşlanma belirtileri başlamadan uygulanabilecek koruyucu yöntemler: PRP, mezolift, BBL, roller uygulaması Akne izleri: fraksiyonel lazer, roller uygulaması
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.