Hemen Arayın

Johns Hopkins’ten Anadolu Sağlık Merkezi’ne ödül

okuyabilirsiniz.

Johns Hopkins’in afiliye olduğu hastanelerin katılımıyla her yıl düzenlenen “Partners Forum” toplantısında Anadolu Sağlık Merkezi, “Yoğun bakımlarda lüzumsuz alarmların azaltılması çalışması” ile “Yeni Geliştirilmiş Program” kategorisinde Johns Hopkins Medicine tarafından ödüle layık görüldü. Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Kalite ve Hasta Güvenliği’nden Sorumlu Tıbbi Hizmetler Direktör Yardımcısı Dr. Hişam Alahdab, ödüle layık görülen projeyle ilgili olarak “Farklı kategorilerde toplamda 4 ödül verildi. Bu kategoride ise sadece biz ödül aldık” açıklamasında bulundu.

Johns Hopkins’ten Anadolu Sağlık Merkezi’ne ödül

Her yıl düzenlenen Partners Forum’da Johns Hopkins’in afiliye olduğu hastaneler çalışmalarını sunuyor ve bu çalışmalar içerisinden özel ve başarılı çalışmalar seçiliyor. Yoğun bakımlarda lüzumsuz alarmların azaltılması çalışmasıyla ödül aldıklarını anlatan Klinik Kalite ve Hasta Güvenliği’nden Sorumlu Tıbbi Hizmetler Direktör Yardımcısı Dr. Hişam Alahdab “Yoğun bakımlarda alarmların çok büyük bir kısmı gereksiz çalan alarmlardı. Biz bunları düzenleyerek lüzumsuz çalan alarmları yüzde 70 oranında azalttık. Böylece insanlar lüzumsuz alarmlarla değil de gerçekten hastaya faydası olabilecek, hastanın durumunu iyileştirmemize yardımcı olacak alarmlarla uğraşıyorlar ve zamanlarını ona harcıyorlar. Yapılan araştırmaya göre alarmların sadece yüzde 21’inin hasta için önemli olduğu ortaya çıktı” dedi.

Hazırlık aşaması 6 ay sürdü

Çalışmayı  Hasta Güvenliği ekibi olarak Yoğun Bakım ekibiyle birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayan Dr. Hişam Alahdab “Bu çalışma bir iyileştirme çalışması. Yani  yeni oluşturduğumuz bir sistematik. Yoğun Bakım çalışanlarının sorumlu hekim ve hemşirelerinin de çalışmada çok ciddi katkısı var. Çalışmanın hazırlık aşaması 6 ay sürdü. Uygulamayı başlattıktan 2 ay sonra da ölçüm yaptık ve hızlı sonuç aldığımızı gördük. Bu işin arkasında ciddi bir emek ve takım çalışması var” dedi.

600 alarm gözlemlendi

Çalışmalar sırasında ilk olarak 600’dan fazla  alarmı gözlemlediklerini anlatan Dr. Hişam Alahdab “O 600 alarmın sadece yüzde 21’i, yani 5’te 1’i gerçekten ‘Alarm çaldı ve hastada şunu yaptık’ dediğimiz bir durumdu. Diğerleri ‘kablo çıkmış, hasta kımıldamış ya da ayar uygun değil’ gibi alarmlar. Lüzumsuz alarmlarda hemşire gidiyor, alarmı kapatıyor, başka bir şey de yapması gerekmiyor. Bu da aynı zamanda gereksiz iş gücü demek. Bu çalışmamızla iş gücünü daha verimli hale getirip, verimli bir çalışma ortamı yaratmış olduk. Bu çalışmamız sonucunda da ödülü Johns Hopkins International’ın Genel Direktörü Pamela Paulk ve Akademik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı takdim etti” şeklinde konuştu.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.