Hemen Arayın

Kadavradan alınan damarla 4 yaşında hayata tutundu

okuyabilirsiniz.

Doğuştan kalbin ana damarında darlık rahatsızlığıyla Bahreyn’de dünyaya gelen Jud Muhammed Ali, Türkiye’de geçirdiği ameliyatla sağlığına kavuştu. Bahreyn’de doktorların Jud Muhammed’in hastalığının tedavisinin olmadığını belirten 4 yaşındaki Jud Muhammed’in babası Mazin Muhammed, “25 günlükken kızımın nefes alamadığını fark ettik ve 30 günlükken anjiyo oldu. 4 yaşına kadar anjiyo ve balon yöntemiyle idare ettik. Ancak Bahreyn’de hastalığının tedavisinin olmadığını söyleyerek bizi Türkiye’ye yönlendirdiler, şu an kızımın sağlık durumu çok iyi” dedi. Jud, organlarını bağışlayan bir gencin damarıyla sağlığına kavuştu.

Jud Muhammed’in doğduktan 25 gün sonra hızlı nefes aldığını ve çarpıntısının olduğunu fark ettiklerini anlatan 4 yaşındaki Jud Muhammed’in babası Mazin Muhammed, “Jud doğuştan kalp hastası. 1 buçuk 2 yaş arasında Bahreyn’de 2 kez ameliyat oldu. 2 ay önce kızımın damarı yüzde 80 kapandı ve Bahreyn’de ameliyat yapmalarının mümkün olmadığını; ameliyatı kendileri yaparsa Jud’un hayatını kaybedebileceğini belirterek bizi Türkiye’ye yönlendirdiler” dedi.

Ameliyat olmasaydı hayatını kaybedecekti

Bahreyn’de 1 buçuk yaşına gelene kadar Jud Muhammed’in herhangi bir ilaç kullanmadığını söyleyen babası Mazin Muhammed, “Bahreyn’de oyun oynamaya kardeşleriyle çıkardı ama gözümüz hep üstünde olurdu ve bir şey olacak diye korkardık. Ameliyat olmasaydı hayatını kaybedecekti” açıklamasında bulundu.

3’üncü ameliyat Türkiye’de

3’üncü ameliyatı için Anadolu Sağlık Merkezi’ne geldiklerini anlatan Mazin Muhammed, “Doktorlar ameliyatın yüzde 93 başarılı olacağını belirttiler ve çok sevindik. Bahreyn’de ameliyat yapamayız dediklerinde Allah’a dua ettim, yapacak hiçbir şey yoktu. Türkiye’ye ilk defa geldik. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kalp Sağlığı Koordinatörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Haşim Üstünsoy ile konuştuktan sonra çok rahatladım. Hastanedeki tüm çalışanlar da bizi oldukça rahatlattı” dedi. Jud Muhammed’in bundan sonra hayatını normal şekilde yaşayacağını ve Jud’un bu yıl anasınıfına başlayacağını belirten baba Mazin Muhammed her şeyin çok iyi olduğunu söyledi.

 

“Kadavradan alınan damar ve kapakla sağlığına kavuştu”

Prof. Dr. Haşim Üstünsoy (Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Koordinatörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü Direktörü)

Jud’un kalpten vücuda temiz kanı taşıyan ana damarı ve aort kapağı doğuştan dar. Bu nedenle de buradan yetersiz temiz kan çıkıyor. Bu da çocukta nefes darlığı, oksijensizlik, yorgunluk ve bayılma gibi bulgular ortaya çıkarıyor. Bu da giderilmezse yaşamla bağdaşmayıp hasta hayatını kaybedebiliyor. Bunun için sol kalbin çıkış kolunun genişletilmesi ve kalpten çıkan ana damarın kapağıyla beraber değiştirilmesi lazım. Bunun değiştirilmesi oldukça zor bir durum çünkü suni damar ya da suni bir kapakla değiştirilemiyor. Çünkü çocuk büyümeye devam ettiği, ancak suni malzemeler büyümediği için, çocuk büyüdükçe tekrar tekrar kalp ameliyatının yapılması gerekir. Yetişkin insanlarda kullanılan kapaklar çocuklarda bu nedenle kullanılamıyor. Biz kadavradan alınan bir damar ile bu ameliyatı gerçekleştirdik. Hayatını kaybeden bir gencin organlarını bağışlaması sonucu bu küçük kız kurtuldu. Kalpten çıkan ana damar ve kapağın alınıp uygun şartlarda saklanması sonucu bu damar elde edildi. Özel bir teknikle kadavradan alınan damarı Jud’un kalbine yerleştirdik. Bu yöntem sayesinde çocuk 10’lu yaşlarına gelene kadar bu damarla yaşayabilecek. 4 yaşına kadar 3 kez balonla damar genişletilmeye çalışılarak yaşamış. Ameliyatımız 4 saat sürdü ve Jud 1 hafta içerisinde sağlığına kavuştu. Normal bir çocuk gibi her şey yapabilecek, hiçbir kısıtlamamız yok. Şu an hiçbir ilaç kullanmasına da gerek kalmadan yaşamına devam edecek; belki de yetişkin olduktan sonra bu damar suni damarla değiştirilecek.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.