Hemen Arayın

Kadının Doğal Döngüsü ve Beslenme

okuyabilirsiniz.

Nesli sürdüren ve var eden canlı kadındır. Kadının doğal bir yaşam döngüsü vardır ve döngünün içinde doğurganlık da vardır. Hangi dönemde nasıl beslenmeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın konuyla ilgili önemli bilgiler verdi... 

Kadının Doğal Döngüsü ve Beslenme

HAMİLELİK, EMZİRME DÖNEMİ VE MENOPOZ

Nesli sürdüren ve var eden canlı kadındır. Kadının doğal bir yaşam döngüsü vardır ve döngünün içinde doğurganlık da vardır. Hangi dönemde nasıl beslenmeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın konuyla ilgili önemli bilgiler verdi... 

Hamilelikte nasıl beslenmeli? 

Gebe bir kadının enerji ihtiyacı periyodik bir şekilde artmaktadır. Ve bununla birlikte bazı takviyelere ihtiyaç duyar. Bunlar yaygın olarak folik asit, demir, D vitamini ve son zamanların popüler tavsiyesi olan kolajenlerdir; bu takviyeler ilk aydan itibaren kullanılabilir. Besin olarak enerji ihtiyacı ise altıncı aydan sonra, yani son trimester’da başlar. Bu yüzden; halk arasındaki “iki canlısın sen, iki kişilik beslenmelisin” söyleminin ne kadar yanlış olduğunu özellikle vurgulamak isteriz. Yani daha basit anlatmak gerekirse; gebenin ekstra kalori ihtiyacı bir kase yoğurt , bir meyve ve iki köfte daha fazla yiyerek karşılanacak kadardır. Gebelikte ideal kilo artışı 8-12 kg arasındadır. İdeal kilo ile hamile kalmak hem gebe hem de fetüs sağlığı için önemlidir. Hamilelik diyetinin bu kadar önemli olmasının sebebi; erken doğum riski, gebelik şekeri, kabızlık, mide yanması, yüksek tansiyon, anemi gibi hastalıkların riskini azaltmaktır. Özellikte bebeğin gelişimi için gebeliğin 28-30. haftalarında protein alımı çok önemlidir.

Emzirme döneminde sağlıklı beslenme 

Gebelik sonrası doğal döngü devam eder ve emziklilik dönemi gelir. Bu dönem “laktasyon dönemi” diye de adlandırılır. Laktasyon döneminde de beslenme gebelikte beslenme gibi çok önemlidir. Süt arttırmak için çok fazla doğru bilinen yanlış vardır. Süt arttırmanın en önemli yanı su içmektir. Aslında ilk başta unutmamanız gereken şey; gebelik nasıl bir doğal kilo alma süreci ise emzirme dönemi de doğal bir kilo verme sürecidir. Anne her emzirme sürecinde 500 ile 700 kcal arası enerji harcamaktadır. Bu da yaklaşık olarak bir kadının 3 saat egzersiz yapmasına denk gelir. O yüzden bu süreci yemek için bir fırsat olarak değil de, aldığımız kiloları vermek için kullanmalıyız. Emzirirken harcanan yoğun enerji yüzünden yaşanan tatlı atakları doğru tercihler ile giderilebilir. Örneğin; şekersiz kompostolar, tahin helvası, ananas, şekersiz fıstık ezmesi, irmikli ve sütlü tatlılar tercih edilebilir. 

Menopoz ve beslenme

Kadının doğal döngüsünde bir diğer süreç de menopozdur. Östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte menstrüasyonun (adet dönemi) zamanla tamamen kaybolmasıdır. Menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk, huysuzluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen şikayetler sık görülmektedir. Hormon seviyesindeki azalmadan kaynaklı enerji harcamasında da düşme meydana gelir. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak yağsız vücut kütlesinde azalma, yağ vücut kütlesinde de artış görülebilir. Bu durumun en belirgin nedeni ise östrojen hormununun kan lipid seviyeleri üzerinde etkili olmasıdır. Bu dönemde ayrıca düzenli olarak serum D vitamin düzeyine baktırılmalıdır.

Menopoz döneminde tüketilmesi gereken besinler: 

  • Yumurta, kurubaklagiller, kırmızı et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları;
  • Tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri;
  • Mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilebilir;
  • Östrojene benzeyen; kuru fasulye, bezelye,soğan, sarımsak, soya, brokoli, havuç, keten tohumu gibi fitoöstrojen olarak da adlandırılan besinler daha sık tüketilebilir;
  • Bu dönemde bazı bitki çaylarından da yararlanılabilir. Örneğin; rezene, ıhlamur, yeşil çay, civanperçemi, anason, kekik gibi çaylar içilebilir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Başak İnsel Aydın
Doktorun Biyografisini Gör

Başak İnsel Aydın, Yeditepe Üniversitesinin 5 yıllık ve Diyetetik (İngilizce) lisans eğitimini tamamlayarak ‘Diyetisyen’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Üniversite staj döneminde Acıbadem Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, Maltepe Bölge Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde mesleğini deneyimleme şansı bulmuştur. Mezuniyetinden sonra Ataşehir Modern Tıp Merkezi ile iş hayatına başlayıp, sırası ile Emsey Hospital ve Anadolu Sağlık Merkezi John Hopkins Hastanelerinde diyetisyen ünvanı ile yer almıştır. Bu sırada Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Bölümü yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılının başından beri kurucusu olduğu Başak Diyet kliniğinde danışan kabulüne devam etmektedir. Daha önce Teknosa A.Ş. , DHL lojiştik hiz A.Ş , Honda Türkiye gibi şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmeti vermiştir, günümüzde de büyük şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmetine devam etmektedir. Hala Maltepe Başak Diyet kliniğinde ve Ataşehir Anadolu Sağlık Merkezinde beslenme ve fitoterapi uzmanı olarak hasta kabul etmektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.