Hemen Arayın

Kadınlar ağrılara karşı daha güçlü

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji (ağrı tedavisi) Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, hormonsal değişimlere bağlı olarak kadınların erkeklerin yaşamadığı ağrıları çektiğini, buna karşın ağrıdan yakınma oranlarının düşük olduğunu söylüyor.

Kadınlar ağrılara karşı daha güçlü

Ağrıda cinsiyet farkı konusunda yapılan çalışmalara bakılınca daha çok epidemiyolojik farklılıklar, anatomik ve biyolojik farklılıklar konularının irdelendiği ve sıklıkla hormonsal çalışmalar yapıldığı göze çarpıyor. Ağrı konusunda kadın ve erkek arasındaki hormonsal ve organ farklılıklarının yanı sıra, kültürel ve toplumsal rollerdeki farklılıklar da önemli faktörler olarak görülüyor.  
 

Gerilim tipi baş ağrısı kadın erkek ayırmıyor  


Migren ağrıları kadınlarda daha sık görülüyor. Migrenin ergenlik döneminde kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha sık görüldüğü çalışmalarda gösterilmiş bir gerçek. Yaşla birlikte aradaki fark giderek azalıyor. Klasik migren kadınlarda, basit migren ise erkeklerde daha sık görülürken, bazı migren tiplerinin kadınların hormonsal dönemleriyle doğrudan ilişkili olduğu da biliniyor. Hareketsiz yaşam tarzı ve stresin insan vücudundaki etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan gerilim tipi baş ağrıları eskiden kadınlarda daha sıkken bu fark günümüzde giderek azalmış durumda.  

 

 

Bel ağrısı nedenleri  


Kadınların aktif çalışma hayatında daha çok yer almaya başlaması ile birlikte bel ağrılarının kadın ve erkekler arasındaki farkı azalmaya başladı. Bel ağrılarında diğer bir önemli faktör de sigara kullanımı olarak ortaya çıkıyor. Son dönemlerde, kadınlarda sigara kullanımının artış göstermesi bel ağrılarının artmasında etkili oluyor. Kadınlar kas kökenli ve varise bağlı olarak bel ağrısı çekerken, erkekler damar tıkanmalarına bağlı bel ağrılarından yakınıyor.  

 

 

 

 

İç organlar nasıl ağrılara sebep oluyor?  


Kadınlarda bağırsak hastalıklarına bağlı görülen kabızlık ve safra kesesi rahatsızlıkları nedeniyle sıklıkla karın ağrılarına rastlanırken, yemek borusu iltihabı ile idrar yolları iltihabı ağrıları da sık görülüyor. Buna karşılık erkeklerde pankreas hastalıkları, özellikle pankreatit ve buna bağlı şiddetli ağrılar daha fazla ortaya çıkıyor.  

 

 

 

 

Kadınlar ağrı şikayetlerini kolay dile getirmiyor  


Kronik ağrı çeken insanların davranışları kendi fikir ve kültür yapılarına göre değişir. Kimileri hemen ilaca ya da hekime yönelir, kimileri ise buna alternatif yöntemlere başvurur. Değişik toplumsal gruplarda ağrıya karşı davranışlar birbirinden farklıdır. Kadınların ağrıya erkeklerden daha dayanıklı ve dirençli olduğunu söylemek de mümkün. Yapılan araştırmalara göre; kadınların, örneğin ameliyat sonrası ağrılarda daha az ağrı kesici kullandığı biliniyor. Kadınların ağrıya daha dirençli olmalarının önemli bir nedeni de ağrı konusunda daha deneyimli ve daha hazır olmaları. Özellikle doğum yapmış kadınların, doğum ağrısı deneyimi ve pek çok kadının adet ağrısı deneyimi, kadınların erkeklere oranla ağrıya daha dirençli olmalarını sağlıyor. Dünyada görülenin tam tersine, genellikle ülkemiz kadınları ağrı şikayetlerini kolay dile getirmiyor. Ancak çok dayanılmaz hale geldiğinde hekime başvuruyorlar. Özellikle kırsal kesimlerden gelen hastaların ağrı şikayetlerini dile getirmede kent insanına göre daha tutucu olduğu görülüyor. Kent insanı daha abartılı bir ifade biçimini tercih ediyor. Uygulanacak tedavi yöntemlerine kırsal kesimden gelen insanlarımız daha kolay uyum sağlarken, entelektüel düzey yükseldikçe kendi yorumlarına göre hekimi ve tedaviyi yönlendirmeye çalışan hasta sayısında artış görülüyor.

 

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Ayşen Yücel
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ayşen Yücel, eğitimini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı‘nda yaptı. 2004-2007 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi’nde Medikal Direktör olarak çalışan Prof. Dr. Yücel, 2007 yılından bu yana ağrı tedavisi uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.