Hemen Arayın

Kalbimde üfürüm var...

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları, “kalp üfürümü” konusunda önemli bilgiler paylaşıyor. 

Kalbimde üfürüm var...
Doktorunuzun “üfürüm” olarak telaffuz ettiği kelime, kulak hafızanıza biraz değişerek yerleşir ve bu kelimeyi “üfürme”, “üfürük” gibi yanlış sözcüklerle anarız. “Sanırım doktor dinleme cihazıyla bende sağlıklı bir kişide olmayan bir ses duydu” diyerek telaşlanırız. Hele çocuğumuzda işitildiyse bu ses, endişemiz karalar bağlama noktasına kadar gelir. Bir ekokardiyografi randevusu verilmiştir. Sonucu öğreneceğimiz o gün bir türlü gelmek bilmez. Ancak her ses üfürüm olmadığı gibi, her üfürüm kalp hastalığının belirtisi olmayabiliyor. 

Üfürüm nedir?

Üfürüm, hekimin stetoskop adı verilen cihazla kalbi dinlerken işittiği bir sestir. Bu sesin kaynağı kalp ve yakındaki büyük damarların içerisinde belli bir hızda dolaşan kan akımıdır. Normal olan, kan akımının yarattığı bu sesin duyulmaması, kulağa sadece kalp kapaklarının kapanırken çıkardığı ardı ardına iki sesin gelmesidir. Bu nedenle hekim üfürüm işittiği takdirde bu ek sesin şiddetini, süresini, en şiddetli hangi alanda duyulduğunu, buradan koltuk altına, boyun damarlarına, sırta yayılıp yayılmadığını dikkatle değerlendirerek bu üfürümün bir kapak darlığının, kalp yetersizliğinin, kalpte doğuştan var olan bir deliğin veya kalp büyümesinin işareti olup olmadığını tespit etmeye çalışır.  

Her üfürüm kalp hastalığı mı demektir?

Üfürümün varlığı kişide mutlaka bir kalp hastalığı bulunduğu anlamına gelmiyor. Pek çok insanda yaşamın bir döneminde üfürüm duyulabilir. Bunların çoğunluğu “masum üfürüm” adı verilen, altta herhangi bir kalp hastalığı yatmayan seslerdir. Deneyimli bir hekim işittiği ek sesin bir “masum üfürüm” olduğuna ileri tetkike gereksinim duymadan karar verebilir. 
 
Üfürüm duyulan bir kişide buna sebep olabilecek bir kalp hastalığını teşhis etmede yöntem ekokardiyografi (EKO) adı verilen, basit, ağrısız bir ultrason görüntülemesinden ibarettir. Masum üfürüm varlığında ekokardiyografi normal sonuç verir. Bu noktadan sonra artık kişi “benim kalbimde üfürüm var” diyerek bir kalp hastası olduğu düşüncesiyle yaşamamalıdır. 
Eğer üfürüm bir kapak hastalığı, doğumsal kalp hastalığı ya da başka bir kalp hastalığına bağlıysa ekokardiyografi ile bu detaylı olarak teşhis edilir ve hafif-orta-şiddetli olarak derecelendirilir. 

Üfürümün belirtileri nelerdir?

Orta ve ileri derece kalp hastalarında genellikle bir takım çabuk yorulma, nefes darlığı, morarma, ayaklarda şişme, göğüs ağrısı vb. şikâyetler ve hekimin muayene esnasında tespit edebildiği üfürüm dışında başka bulgular söz konusu olacaktır. Bu olasılık üfürüm işitilen insanların küçük bir bölümü için geçerlidir. 

Üfürüm derecesi tanımlanmadan kaygılanmayın 

Kendisinde yalnızca üfürüm işitilen bir kişinin “bu durum ilerler mi?”, “hamile kalabilir miyim?”, “tedavisi var mıdır?”, “göğsümdeki ağrıyı bu mu yapıyor?”, “kardeşimde de var” gibi hekimlerin sık karşılaştığı soru ve yorumlar yanlış anlaşılmanın ya da eksik bilgilendirilmenin sonucudur.
Muayene olan kişiler aklındaki soruları ve kaygısını doktoruyla tatmin olana dek çekinmeden paylaşmalı, böylece yersiz, aşırı bir kaygıyla uykusuz geceler geçirmeden, kendisi ve yakınları için hayatı zorlaştırmadan tetkiklerin sonlanmasını beklemelidir.     
 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.