Hemen Arayın

Kalbiniz için erken davranın!

okuyabilirsiniz.

Geceleri nefes darlığına, yürürken ya da merdiven çıkarken çabuk yorulmalara neden olan kalp kası sertleşmesi (kalınlaşması), bu belirtileri verene kadar ilerlemiş oluyor. Ancak düzenli kalp tetkikleriyle bu sorunu erkenden yakalamanız mümkün.

Kalbiniz için erken davranın!

Günlük hayatımızda en çok yorulan organlarımızdan biri de kuşkusuz kalbimiz. Her gün düzenli olarak vücudumuza kan pompalayarak kan ihtiyacımızın organizasyonunu üstlenirken, bazı durumlarda bu görevini tam olarak yerine getiremeyebiliyor. Böyle durumlar da bizi kalp kası sertleşmesi (kalp kasının kalınlaşması) dediğimiz bir durumla tanıştırabiliyor. Kalp kasının kalınlığının artmasıyla ortaya çıkan bu tablo, zaman içinde kalp kası hücrelerinin yapısında bozulmalara ve kan dolaşımında sorunlara neden oluyor. Kalp kası kalınlaşmasının nadiren genetik, yani doğuştan olabildiğini de belirtelim. Genel olarak baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetlerle kendini gösteren bu tip hastalıkta, sertleşmenin lokal olarak yerine göre tedavi süreçleri de herkes için farklı oluyor. Peki sonradan gelişen kalp kası sertleşmesinden nasıl korunulur, bu hastalık nasıl fark edilir ve tedavide neler yapılır? İşte bu soruların yanıtlarını Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, bu yazımızda anlatıyor…

BELİRTİLERİ BEKLEMEDEN HAREKETE GEÇ!

Bazen erken dönemde hiçbir belirti vermeyen kalp kası sertleşmesi; geceleri nefes darlığı, göğüs ağrısı, yürürken ya da merdiven çıkarken çabuk yorulma gibi şikayetlerle kendini göstermeye başladığında, sorun çoktan ileri bir safhaya geçmiş oluyor. Bu nedenle kadın ve erkeklerde özellikle 40 yaşından itibaren düzenli kalp kontrolleri çok önemli. Ancak eğer riskli gruptaysanız bu kontrolleri mutlaka daha erken yaşlarda yaptırmalısınız. Unutmayın! Kalp kası sertleşmesi, çok basit bir işlem olan kalp ekokardiyografisiyle (EKO) tespit edilebiliyor.

Kalp kası sertleşmesinde özellikle atardamarlarında yüksek basınç taşıyan tansiyon hastaları ve kalp kapaklarında bozukluk olanlar en riskli grup. Rakamlara göre hipertansiyon hastalarının yüzde 30-40’ında kalp kası sertleşmesi gelişiyor. Ağırlık kaldıran sporcular ve bedeni yoran ağır işlerde çalışanlar da riskli grup içinde. Örneğin, ağır spor nedeniyle vücut her zaman daha fazla kana ihtiyaç duyuyor. Bu da kalbin daha fazla kan pompalaması için daha çok çalışması, yükünün artması demek.

İLK ADIM, TUZ KONTROLÜ!

Tuz tüketimini azaltmak ve hipertansiyondan korunmak, genel olarak bizi kalp kası kalınlaşmasından koruyor. Bu nedenle düzenli sağlık kontrolleriyle, olası bir hipertansiyonun erken tanınmasını sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra ideal bir vücut ağırlığına sahip olmanın ve fazla kilo almaktan kaçınmanın kalbimizi koruduğunu unutmamalıyız. Aynı şekilde sigaradan da uzak durmalıyız çünkü sigara, damarların içindeki epitel tabakasının, kan akışını rahatlatan hormonlar salgılamasını engelleyerek kalp kası sertleşmesine neden olabiliyor.

KALINLAŞMA GERİLEMİYOR

Kalp kası sertleşmesinin tedavi sürecinde ise, altta yatan tüm nedenlerin incelenmesi ve buna göre hareket edilmesi, ihtiyaç durumunda -örneğin tansiyon hastalarında olduğu gibi- hastanın kullandığı ilaçlarının yeniden düzenlenmesi gerekir. Yapılan tedaviler kalınlaşmayı geriletmeye, inceltmeye yönelik değildir. Tedavideki asıl hedef, kalbin gevşeme pozisyonundayken yaşadığı sıkıntıları olabildiğince toparlayarak hem kalbi hem de hastayı rahatlatmaktır.

KALBİNİZ NE İSTİYOR?

  • Fazla kilo almamaya her zaman özen göstermenizi.
  • Beş kilodan fazla ağırlık taşımamanızı ya da kaldırmamanızı.
  • Ağırlık kaldırma ve koşu gibi sporlardan uzak durmanızı (Doktorunuzun önereceği daha hafif egzersizleri uygulayabilirsiniz).
  • Tansiyonunuz varsa, kontrollerinizi ve ilaçlarınızı aksatmamanızı.
  • Hiçbir şikayetiniz olmasa bile özellikle 40 yaşınızdan itibaren kalp tetkiklerinizi yaptırmanızı.
  • Tuz tüketiminizi azaltmanızı (Yapılan en büyük hata, şişe şişe soda, maden suyu tüketmek. Maden suyunun içinde tuz olduğunu unutmayın. Ayrıca “daha sağlıklı” diye kaya tuzu veya deniz tuzu gibi tuzlar tüketmenin de hiçbir anlamı yok. Her türlü tuz, kalbe zararlıdır ve tansiyonu yükseltir).
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Gürsel Ateş
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Gürsel Ateş sırasıyla; Houston Texas’ta Texas Heart Institute, University of Virginia, Cardiovascular Research Lab. Charlottesville, Almanya’da Boehringer Ingelheim GmbH. Dr. Karl Thomae GmbH. Biberach an der Riss , Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp Damar Cerrahi  Hastanesi ve Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi ulusal ve uluslararası kurumlarda kardiyoloji uzmanı olarak çalıştı.  2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, 2007 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nden ayrılarak  yaklaşık bir yıl Baskent Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptı. 2008 yılında  tekrar Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Ateş, halen kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.