Hemen Arayın

Kalça kırıklarını önlemenin püf noktaları

okuyabilirsiniz.

Her yıl tarihleri 18-24 Mart Yaşlılar Haftası olarak kutlanıyor. Yaşam süresinin tüm dünyada giderek uzadığı çağımızda, yaşlılığa bağlı sağlık sorunları da daha çok gündeme geliyor. En yaygın sağlık sorunlarından biri de kalça kırıkları ve kireçlenmeler. Oysa bu sorunları önlemek mümkün... 

Kalça kırıklarını önlemenin püf noktaları
Kalça kırıkları yaşlılığa bağlı ortaya çıkan problemlerin başında geliyor ve acil tedavi edilemediğinde kısa bir süre içinde hastanın yaşamına mal olabiliyor. İstatistiklere göre, kadınlarda osteoporoza bağlı kalça kırıkları hala ölüm nedenlerinde ilk sıralarda yer buluyor. Kalça kırıkları osteoporozun da etkisiyle 2/3 oranında kadınlarda daha fazla görülürken, erkeklerde 1/3 oranında ortaya çıkıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, teknolojinin gelişmesinden en çok faydalanan alanlardan birinin de eklem protezleri ameliyatları olduğuna dikkat çekiyor.  Prof. Dr. Kıral, riskleri en aza indirmek için, gündelik yaşantıda mümkün olduğu kadar düşmeleri önleyici tedbirler almanın da kırıklarda son derece önem taşıdığına işaret ediyor. 

Kalça protezi ameliyatlarında başarı oranı arttı

Kalça kırığı tedavisinde protezlere başvuruluyor. Hangi protezin kullanılacağı ise hastanın yaşına ve kemik yoğunluğuna göre değişiyor. Kalça kırığının oluştuğu durumlarda hastaya mümkün olduğunca kısa süre içinde protez uygulanarak ayağa kalkmasının sağlandığını söyleyen Prof. Dr. Kıral, son yıllarda yaşanan gelişmelerle ilgili şunları anlatıyor: “Eklem protezi ameliyatlarının yapılamadığı yıllarda şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle hastaların hareket özgürlükleri ileri derecede sınırlanırdı. Günümüzde ise başarılı bir kalça veya diz protezi ameliyatı geçiren bir hasta yaşamını tamamen ağrısız ve bazı sportif aktiviteler dahil hemen hemen tüm işlerini rahatlıkla yapabilecek bir şekilde devam ettirebilir.

Protez cerrahisinin, günümüzde, ortopedinin en yüz güldürücü ve en sık yapılan ameliyatlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kıral, şu bilgileri veriyor: “Bir yıl içinde ABD’de yaklaşık 900.000 kalça ve diz protezi ameliyatı yapılmaktadır. Bu sayılar 90’lı yıllar ile karşılaştırıldığında 2 kat artış göstermiştir. Ülkemizde ise sağlıklı veriler olmamakla birlikte yılda toplam 25.000-30.000 kalça ve diz protezi ameliyatı yapıldığı bilinmektedir.Nüfusumuzu ABD ile karşılaştırdığımızda, bu sayının çok düşük olduğu görülmektedir.” 

Bu ameliyatlar sonrasında hastalarda kalça ağrılarının tama yakın geçtiğini işaret eden Prof. Dr. Kıral, ameliyat sonrasıyla ilgili de şu bilgileri veriyor:
“Her hasta için farklı olmakla birlikte 6-8 hafta sonra bağımsız olarak sokağa çıkılabilir; yürüme, merdiven inip çıkma gibi günlük aktiviteler tamamen normal olarak yapılabilir; araba kullanılabilir; yüzme, golf, yürüyüş gibi sporlar yapılabilir; egzersiz bisikleti kullanılabilir. Tenis, futbol, basketbol gibi sporlar uygun değildir.”


Bunlara dikkat!


• Yaşlıların yatağının ucunda mutlaka sehpa lambası olmalı.

• Geceleri yatak odası ile banyo arasının iyi ışıklandırılmış olması gerekiyor. Ayrıca yaşlıların banyosunda mümkün olduğunca küvet olmamalı. Kaygan zeminlerde kullanılan malzemelere dikkat edilmeli.

• Eğer evde basamaklı bir yer varsa buraların da açık renk halıyla döşenmeli ve aydınlatılması da iyi yapılmalı.

• Salon, oturma odası gibi ortamlarda ortalıkla sehpa, gazetelik gibi eşyalar mümkün olduğu kadar yer almamalı. Takılıp düşmeleri önlemek için de ortalıkta elektronik eşyaların kabloları olmamalı.

• Mutfakta zemin kaygansa bunun için önlem alınmalı. Ayrıca herhangi bir nedenle yere kaygan bir madde döküldüğünde hemen silinmeli.

• Kullandıkları ayakkabı ve terliklerin kaymayacak özellikte olmasına özen gösterilmeli. Halılar kaymayacak şekilde desteklenmeli.
                                         

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Ahmet Kıral
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ahmet Kıral, tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, ihtisasını ise GATA Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1987 yılında yardımcı doçent, 1993 yılında ise doçent oldu. 2000 yılında profesör unvanını alan Prof. Dr. Kıral, 1987-2008 yılları arasında GATA Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2008 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan ve 2009 yılında ortopedi bölüm direktörü olan Prof. Dr. Kıral, halen aynı görevini sürdürüyor


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.