Hemen Arayın

Kalp hastası hamilelere öneriler

okuyabilirsiniz.

Kalp hastası kadınlar anne olabilir mi? Bazı kalp hastalıklarında hamile kalmak sakıncalıyken, bazı durumlarda ise doktor kontrolünde bebek sahibi olunabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmanı Ayşegül Karahan Zor sağlıklı bir hamilelik geçirmenin yollarını anlatıyor.

Kalp hastası hamilelere öneriler

Kalp hastası olanlar hamile kalabilir mi?


Bu sorunun cevabı kalp hastalığının tipine ve şekline bağlı oluyor. Örneğin, ileri evre kalp yetersizliği olan hastalar, siyanotik (kandaki oksijen düzeyinin düşük olduğu durumlar ile seyreden) doğumsal kalp hastalığı olan hastalar, ciddi düzeyde kapak hastalığı olan kadınlar ya da marfan sendromu olup belirgin aort genişlemesi ile seyreden genetik hastalığı olan kadınların hamile kalması genel olarak sakıncalı kabul ediliyor. Dolayısıyla hamilelik planlanırken gebelik önce bu planın hastayı takip eden kardiyolog ile mutlaka paylaşılması gerekiyor.  

Kalp hastası bir hamile nelere dikkat etmeli?


Hamilelikte gebelik ile ilişkili kalp semptomları özellikle gebeliğin son 3 ayında daha belirginleşebiliyor. Bu nedenle gebelik esnasında göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da çarpıntı gibi şikayetler olduğunda, hastanın bu durumu muhakkak kendini takip eden kadın doğum doktoru ve kardiyoloğu ile görüşmesi gerekiyor. Aşırı kilo almaktan kaçınılması, beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor.  

Gebelikte kalp ilaçlarının kullanımı


Bazı kalp ilaçları gebelik süresince kullanılabiliyor, bununla birlikte bazıları ise bebek için olumsuz etkiler gösterebileceğinden kullanılmaması gerekiyor. Ancak hastanın bunları tek başına bilmesi mümkün olmadığından ilaç kullanan kalp hastası kadınların hangi ilaçları kullanıp hangilerini kesmeleri gerektiğini doktorları ile birlikte planlayarak karar vermeleri gerekiyor.  

Annenin kalp hastası olması bebeği nasıl etkiler?


Özellikle siyanotik (kandaki oksijen konsantrasyonunun düşük seyrettiği) doğumsal kalp hastalığına sahip annelerin bebeklerinde gelişme geriliği, hatta düşükler görülebiliyor. Ayrıca yine annenin kalbinin sol tarafının etkilendiği aort kapak darlığı, aort koarktasyonu gibi hastalıklarda ya da aort genişlemesinin eşlik ettiği marfan sendromu olan annelerin bebeklerinde, pulmoner hipertansiyonu olan ve ciddi kalp yetersizliği olan annelerin bebeklerinde büyüme-gelişme geriliğine rastlanabiliyor.  

Çocuğun da kalp hastası olma ihtimali var mı?


Annesi kalp hastası olan bebeklerde kalp hastalığı görülme oranı % 4-6 ile normalden yüksek oluyor.  

Kalp hastası hamilelere öneriler nelerdir?


Hamileliğin ilerlemesi ile beraber annenin dolaşan kan hacmi giderek artıyor ve kalbin üzerine ek bir yük biniyor. Fazladan alınan kilolar bu yükü daha da artırabileceğinden, diyette hem porsiyonların büyüklüğüne (total kalori alımı) hem de diyetin içeriğine çok dikkat edilmesi, mesela aşırı tuzlu gıdalardan kaçınılması öneriliyor. Gebelik süresince uygun egzersizlerin, mesela düzenli yürüyüşlerin yapılması fiziksel kondisyonda düşme olasılığını azaltıyor ve hamileliğin getirdiği yük ile annenin daha iyi baş edebilmesine yardımcı oluyor.  

Hamilelik esnasında ortaya çıkan hangi belirtiler anne açısından uyarıcı olmalıdır?


Hamilelik fizyolojisinden kaynaklanan değişiklikler nedeniyle pek çok annede özellikle fiziksel aktiviteler esnasında hafif derecede nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi semptomlar olabiliyor ve bunlar özellikle 6. aydan itibaren hızlanabiliyor. Ancak bu şikayetlerin ev içi aktivitelerde dahi ortaya çıkmaya başlaması, hatta istirahatte hissedilmesi uyarıcı oluyor. Yine hızlı gelişen ödem, şiddetli göğüs ağrısı, bayılma atakları ciddiye alınması gereken belirtiler arasında kabul ediliyor.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Ayşegül Karahan Zor
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Ayşegül Karahan Zor, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nden derece ile mezun oldu. Üniversite eğitimi esnasında İngiltere’de Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kardiyoloji stajını yaptı. Mezuniyet sonrası kardiyoloji uzmanlığını 2005 yılında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’nde tamamladı. 2006 yılında Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından verilen Avrupa Erişkin Transtorasik Ekokardiyografi akreditasyonunu almaya hak kazanan Dr. Karahan Zor,  2006 yılında Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin düzenlediği ekokardiyografi kurslarını da başarı ile tamamladı. Özellikle transtorasik ekokardiyografi, transözofajiyel ekokardiyografi ve üç boyutlu ekokardiyografi konularında deneyimli olan Dr. Karahan Zor, 2005 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.