Hemen Arayın

Kalp sağlığını korumanın en güzel yolu: Egzersiz

okuyabilirsiniz.

Düzenli egzersiz vücuttaki tüm sistemleri beslediği gibi kalp sağlığı açısından da son derece önemli. Peki hangi sporlar kalbimize iyi geliyor? Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertan Ökmen sporun kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlattı...

Kalp sağlığını korumanın en güzel yolu: Egzersiz

Günümüzde teknolojinin sunduğu araçlar, asansör ve yürüyen merdiven gibi olanaklar yüzünden hareket etmeyi adeta unuttuk. Oysa hareketsiz bir yaşam kalp hastalığı oluşmasında önemli bir risk faktörüdür. Dolayısıyla kalbinizi korumak için düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin.

Son yıllarda kalp ve damar hastalıklarından korunmada düzenli egzersizin olumlu etkileri daha sıkça vurgulanıyor. Eskiden, kalp rezervini harcamamak adına zamanının çoğunu istirahatte geçirmesi tavsiye edilen kalp yetersizliği olan hastalarda bile günümüzde düzenli egzersizin yararlı etkileri konusunda görüş birliği var. Artık fiziksel aktivitesi olmayan bir yaşam tarzı, sigara, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon gibi majör risk faktörleriyle eşdeğer bir risk faktörü olarak değerlendiriliyor.

Spor neden önemli?

Düzenli yapılan egzersizler; kalp ve akciğer fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler, hipertansiyonda kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Vücuttaki yağ oranını azaltır, total ve LDL (kötü huylu kolesterol) düzeyini düşürür HDL (iyi huylu kolesterol) düzeyini artırır, stres ve depresyona direnci artırır, ortopedik yaralanmaların oranını azaltır. Yapılan araştırmalar kalp krizi geçirdikten sonra egzersiz programına katılan hastalarda ölüm riskinin katılmayanlara göre yüzde 20-25 oranında azaldığını gösteriyor.

Hangi sporlar yapılmalı?

Kalp sağlığını korumak için haftada en az 4 gün 30-60 dakika süreyle egzersiz yapmaya özen gösterilmeli. İşte kalbi korumak için Prof. Dr. Ertan Ökmen’in egzersiz önerileri:

  • Kalbi beslemek için yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ya da yüzebilirsiniz. Egzersizleri hafif bir yemeğin ardından 1-2 saat sonra yapın.
  • Açık havada egzersiz yapıyorsanız aşırı soğuk ve sıcak havalarda yapmayın.
  • Egzersizin yoğunluğunu ayarlarken hedef kalp hızını kriter olarak alın. Ancak herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile egzersiz uygulamalarına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Genellikle 35 yaş üzeri kişilerin spor yapmaya başlamadan önce kardiyak yönden araştırılmaları gerekir. Bunun için fizik muayene, EKG, gerekirse ekokardiyografi ve egzersiz testiyle değerlendirilmeleri gerekir.
  • 35 yaş üzeri olan ve koroner kalp hastalığı için en az bir risk faktörüne sahip kişilerde spora başlangıç öncesi efor testi önerilmektedir.
  • Yaşınıza, sağlık durumunuza göre sizin için en uygun egzersiz biçimini doktorunuz size söyleyecektir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Ertan Ökmen
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ertan Ökmen; Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde kardiyoloji ihtasısına yaparak aynı hastanede Kardiyoloji Doçenti Ünvanı'nı, 2016 yılında ise Nişantaşı Üniversitesi'nde Profesörlük Ünvanı'nı aldı. 2007 yılından itibaren Anadolu Sağlık Merkezi’nde girişimsel kardiyolog olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda 2011 yılında kurucusuluğunu yaptığı Onko-kardiyoloji Bölümü Direktörlüğü’ne de devam etmektedir. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.