Hemen Arayın

Kanser kalkanı besinler

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Mutlu Diyet Kliniği’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, sebze ve meyvelerde bulunan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına olumlu etkilerini anlatıyor.

Kanser kalkanı besinler

Kanser 200’den fazla türü olan bir hastalık grubu olup, kontrolsüz çoğalan ve yayılan anormal hücreler şeklinde tanımlanıyor. Kanserin görülme sıklığını ise kalıtımsal faktörler ve çevresel faktörler olarak iki temel faktör etkiliyor. Kalıtımsal faktörler, ailemizden aldığımız genetik mirastır ve değişmesi mümkün değildir. Çevresel faktörler ise sigara içimi, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, obezite gibi faktörlerdir.  
 

Aşağıdaki birkaç madde kanserden %75-80 oranında korunmanızı sağlayacaktır!

 

  • Günde en az 5 porsiyon çeşitli renkte meyve ve sebze tüketin.

 

  • Sağlıklı kilonuzu sürdürebilmek için kalorisi düşük yiyecek ve içecekler tercih edin.
  • İşlenmiş tahıl ürünleri yerine, tam tahıllı ürünleri tercih edin. 
  • Kırmızı et tüketimini sınırlandırın, işlenmiş et ürünleri (sucuk, salam, sosis, hazır köfte vs.) tüketmeyin.
  • Sigara içmeyin. 
  • Haftada 5 gün en az 30 dakikalık orta derecede fiziksel aktivite yapın. 
  • Sağlıklı kilonuzu hayatınız boyunca sürdürün.   

 

Kansere önleyici gıdalar  


Domatesin gücü

Antikanserojen aktivite gösteren karotenoidlerden biri olan likopen, domateste bulunan vitamin A benzeri bir bileşik olup prostat, meme ve akciğer gibi bazı kanser türlerinde kanser riskini azalttığı yönünde araştırmalar mevcuttur. Likopenin en iyi kaynağı domatesten yapılmış ürünlerdir. Likopen karpuz, greyfurt ve kayısı gibi kırmızı meyve ve sebzelerde de bulunur.      

Karoten zengini mandalina

Mandalinanın karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalığı riskini azalttığı, mandalina suyu içen hepatit hastalarının ise karaciğer kanserine yakalanmadıkları tespit edilmiştir.  

Brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası

Kolon kanseri ve prostat kanseri riskini azaltan bu besinler, yüksek oranda C vitamini, beta-karoten, lif, kalsiyum, folik asit ve birçok fitokimyasal madde içerir.  

Geçmiş yılların ilacı, sarımsak

Sarımsak yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içerir. Ayrıca sarımsağın antibakteriyel olduğu bilinir. Sarımsaktan en iyi şekilde faydalanma yolu, çiğ olarak doğrayıp tüketmektir.  

Antioksidan deposu üzüm

Üzüm içerdiği flavonoid bileşenlere bağlı olarak potansiyel antioksidan etkinlik gösterir.  

Doğal östrojen hormonu soya

Soya fasulyesi diğer bitkisel kaynaklı besinlere göre daha yüksek protein içermesinden dolayı, doymuş yağlardan zengin et ürünleri yerine tüketilmesi oldukça sağlıklı bir tercihtir. Soya sütü ve tofu da günlük beslenmede yer verilmesi gereken besinlerdir.  

Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen yeşil çay

Çaydaki antioksidan polifenolik bileşikler kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu bilinir. Çayda bulunan temel antioksidan madde kateşindir. Bu bileşik, kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli olan enzimi bloke ederek kanser hücrelerinin büyümesini önler. Bazı araştırmalar yeşil çayın prostat, mide ve yemek borusu kanser riskini azalttığını belgelemiştir.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.