Hemen Arayın

Kanser Nedir?

okuyabilirsiniz.

İnsan vücudunda ihtiyaca göre yürütülen yapım/yıkım döngüsünden sürekli olarak milyarlarca hücre geçer. İşte bu hücrelerden bazıları "hücre içi kontrol merkezi"nin komutlarından kaçabilir. Komuttan kaçan hücrelerin bulundukları çevrenin etkileri ile değişime uğramaları, sayısal olarak kontrolsüz artmaları ve büyümeleri kanser adını verdiğimiz hastalığın biyolojik olarak hazırlayıcısıdır.

Kanser Nedir?

Hücrelerin büyümeleri genetik kodumuzu taşıyan DNA’daki (deoksiribonükleik asid) çeşitli genler kontrol eder. DNA uzun bir teyp şeridi gibidir ve bilgisayardaki programları taşıyan şeritlere benzetilebilir; vücudumuzun hacim olarak büyümesinden davranışlarımızı belirlemeye kadar etkili biyolojik bir programlar dizinidir. DNA üzerindeki genlerin etkisi ile oluşan protein yapıdaki "büyüme faktörleri" gerekli olan mesajları hücreye taşır.

DNA dizini üzerindeki genlerden bazıları değişime (mutasyona) uğrayarak hücrelerin aşırı büyümesine neden olunca kanser oluşturabilirler; bu genlere "onkogen" denir. Onkogenleri oluşturan mutasyonların, karsinojen maddeler, virüsler ve X ışınlarının etkisiyle oluştuğu 70’li yılların sonlarından beri sürmekte olan aktif araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yapılan kapsamlı çalışmalar, "tedavisiz bir hastalık" olarak algılanmış olan kanserin daha iyi anlaşılmasına, tanı ve tedavisinin geliştirilmesine hizmet etmiştir.

Onkogenlerin yanında anti-onkogenler dediğimiz "tümörü baskılayan genler" de vardır. Bu genler mutasyona uğramamış halde hücre bölünmesini ve çoğalmasını frenler veya durdurur.

Günümüzde moleküler biyolojinin sağladığı yeni bilgiler kanser hastalığında önlem almak, tarama çalışmaları ve erken tanının hastalığın tedavi başarısını önemli ölçüde yukarı çekebileceğini göstermiştir. Önlem için ilk akla gelenler kanser yapıcı (karsinojenik) maddelerden uzak durmak, temiz ve sağlıklı yaşamak ve dengeli bir diyet uygulamaktır. Moleküler alandaki gelişmeler ve yeni bilgilerin elde edilmesi tedavi planlarının da hızla gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.