Hemen Arayın

Kanser riskini azaltmak için neler yapmalıyız?

okuyabilirsiniz.

Günlük yaşantımızda alacağımız önlemler ve yapacağımız basit şeylerle çağın hastalığı kanserden korunmak ve riski azaltmak mümkün. Anadolu Sağlık Merkezi Hematolojik Onkoloji /Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Necdet Üskent, daha kaliteli bir yaşam sürmek için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Kanser riskini azaltmak için neler yapmalıyız?

Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmayın

Sigara ve diğer tütün ürünleri, tüm kanser ölümlerinin %30’undan sorumludur. Sigara kullananlarda akciğer kanseri gelişme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer kanserlerinden ölümlerin yaklaşık yüzde 90’ı sigara ilişkilidir. Ağız içi, baş boyun bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Sigara kullananlarda meme kanseri riski de yükselir.

Alkolü ölçülü tüketin

Alkol doğrudan bir kanserojen olmamakla birlikte, aynı zamanda tütün ürünleri kullananlarda üst solunum yolları, ağız ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir. Özellikle alkol derecesi yüksek sert içkiler, tütündeki kanserojenlerle birleştikleri zaman doku bozulması daha hızlı gelişir. Primer karaciğer kanseri, alkolik siroz zemininde de gelişebilir. Bırakılamıyorsa da, az miktarda ve düşük alkollü bira ve şarap gibi içecekleri tercih etmek gerekir.

Kilo almayın, hayvansal proteinleri, tütsülenmiş ve konserve yiyecekleri tüketmeyin

Kilo almamak, ideal kiloyu korumaya çalışmak, yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak, hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az tüketmek gereklidir. Tuzda uzun süre bekletilerek pişirilmiş, tütsülenmiş et ürünlerinden, yüksek ısıdaki ateşte barbekü yapılarak kömürleştirilen ürünlerden ve nitrit koruyucu ilave edilmiş konservelerden uzak durulmalıdır. Yağ ve yüksek kalori ile hayvansal proteinler; meme, kolon, uterus ve kolon kanseri riskini artırır. Yüksek lifli gıdalar, sebze, meyve ve tahıllar ise kanser riskini azaltır. Lahana, karnabahar ve brokolide, allium bileşikleri içeren soğan ve sarımsakta yoğun olarak anti-kanserojen etki vardır. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde, sarı ve koyu kırmızı renkteki meyvelerde, yeşil ve siyah çayda kuvvetli anti-kanserojen maddeler yer alır. Günlük 300 mg salisilik asitin kolon kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

Güneşten ve radyasyondan korunun

Solar ultraviyole radyasyon; malign melanom, yassı hücreli kanser ve bazal hücreli kanser gibi deri kanserlerinin riskini artırır. Kanserojenik etki deri hücrelerinin DNA’sına direk hasar verir. Ultraviyole ışınları gen mutasyonlarına yol açarak kansere neden olur. Tanı ve tedavi amaçlı iyonize radyasyona maruz kalan çocuklarda lösemi riski, normal popülasyona göre daha fazladır. Günümüzde bilgisayarlı tomografilerde yeni teknolojiler kullanarak çekim süresi kısaltılmış ve radyasyona maruziyet 5-10 kat azaltılmıştır. Yine de gereksiz ve çok sık çekimlerden kaçınmak gerekir. Magnetik rezonans’ta ise gösterilmiş bir risk yoktur.

Yaşadığınız çevreyi iyi seçin ve denetleyin

Yaşanılan çevrede, toprakta ve binada asbestoz olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı coğrafi bölgelerde topraktaki asbest nedeni ile akciğer, akciğer zarı ve karın zarında mesetelioma kanseri görülür. Eski binalarda yalıtım amaçlı kullanılan asbest bir tehlike olarak varlığını sürdürmekte, binaların rekonstrüksiyonu sırasında asbeste maruziyet büyümektedir.

Biyolojik kanserojenlerden korunmak için aşı yaptırın

Hepatit B virüsü kronik karaciğer hastalığına ve karaciğer kanserine neden olabilir. B hepatit aşısı olarak, karaciğer kanserinden tamamıyla kurtulmak mümkündür. Rahim ağzı kanseri HPV adlı bir virüs tarafından oluşturulur. Cinsel yaşamın başladığı yıllardan başlayarak erken yaşta aşılanmakla bu kansere karşı da korunmuş olunur. Midede yaşayan bir bakteri olan helicobacter pilori (HP), kronik gastrite ve mide lenfomasına neden olabilir. HP gastriti saptandığında uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Hareket edin, kilo verin

Obezite ve menopoz sonrası şişmanlama meme kanseri için ciddi bir risk faktörüdür. Düzenli egzersizler ve yürüyüş, hafif spor gibi fiziksel aktiviteler meme ve kolon kanseri riskini azaltır. ABD’de ilk regl yaşının giderek çok erken yaşlara kayması ve menopoz yaşının daha ileri yaşlara kalması sonucu meme kanseri vakalarında artış görülmekte, bu nedenle çocuklara egsersiz programları verilerek ilk adet yaşının geciktirilmesini hedefleyen ulusal programlar uygulanmaktadır.

Günde en az 8 saat uyuyun

Bağışıklık hormonları uykuda artar, immün hücreler dinlenir. Kesintisiz derin bir uyku, düzenli beslenme, stresten uzak huzurlu bir aile yaşamı, iş ortamı dışında eğlenceli hobiler edinmek ve iyi bir dost çevresi düzenli fiziksel aktivite ile desteklenirse kanserden korunmak için optimal ortam sağlanmış olur.

Erken tanıyı ciddiye alın

Yılda en az bir kez check-up yaptırılmalıdır. Doktora gitmek için mutlaka hastalanmayı ve hastalığın belirtilerini beklememek gerekir. Hastalığa ait belirtiler başladığında ve kişiyi doktora başvurmaya zorladığında, birçok kanser için çok geç kalınmış demektir. Rahim ağzı kanseri için her yıl pap smear, meme kanseri için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 yılda bir, daha sonra yılda bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada gizli kan analizleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile kanserleri tedavi edilebilir erken evrelerde yakalamak mümkün olabilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Necdet Üskent
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Necdet Üskent, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İç hastalıkları uzmanlık eğitimini Ankara GATA Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji yan dal eğitimini ise ABD, Dallas,Texas’ta yaptı. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Kemik İliği Transplatasyonu ekibinde yer aldı. Farklı zamanlarda ve uzun süreli olarak, İngiltere Londra’da, Westminster Hospital, Charing Cross, Hammersmith, Royal Free ve University College Hospital’da, İsviçre’de ise Basel Kanton Hastanesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yaptı. Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO)’nin düzenlediği imtihanı geçerek Avrupa Tıbbi Onkoloji Sertifikası aldı. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin 7 kurucu üyesi arasında yer alan Prof. Dr. Üskent, Türk Onkoloji Grubu(TOG)’unda kurucu üyesi oldu. 


İstanbul GATA Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Klinikleri’nin13 yıl boyunca direktörlüğünü yapan Prof. Dr. Üskent, daha sonra Kadir Has Üniversitesi (Bilim Üniversitesi) Tıp FakültesiDahiliye Kliniği’nin profesör kadrosunda öğretim üyesi olarak çalıştı. Üniversitenin bağlantılı olduğu hastanelerden Florence Nightingale Hastanesi’nde ise tıbbi onkoloji ve hematoloji uzmanı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Onkoloji Kliniği’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Üskent, halen tıbbi onkoloji ve hematoloji uzmanı görevinin yanı sıra, 2010 yılından bu yana tıbbi onkoloji direktörü olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.