Hemen Arayın

Kanser vakaları 10 yılda 5 milyon arttı

okuyabilirsiniz.

Kanserle ilgili yapılan araştırmalara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Amerikan Tıp Birliği Dergisi JAMA’nın açıkladığı son rapora göre dünyada kanserin son 10 yıl içerisinde artış gösterdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Rapora göre 2010 yılında 18.7 milyon olan yeni kanser vakası 2019 yılında 23.6 milyona çıktı. Kansere bağlı ölümler de yine 2010 yılında 8.2 milyon iken 2019 yılında 10 milyona ulaştı” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili önemli bilgiler verdi... 

Kanser vakaları 10 yılda 5 milyon arttı

Kanser, dünya genelinde kardiyovasküler hastalıklardan sonra ölüme yol açan ikinci hastalık. Amerikan Tıp Birliği Dergisi JAMA’nın açıkladığı son araştırmada yer alan en önemli bulgulardan bir tanesi ise ülkelerin gelişmişlik endeksleri ile kanserin toplum içinde yol açtığı sorunlar arasındaki farklılıklar. Örneğin, Türkiye’nin de içinde yer aldığı yüksek gelişmişlik endeksindeki ülkelerde kansere bağlı ölümler kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin önüne geçti ve tüm dünyada üçüncü sırada yer alan anne ve çocuk gelişimine bağlı ölümler Türkiye’nin de içinde yer aldığı grupta 17. sıraya kadar geriledi. Bu çalışma, kanser hastalığının özellikle düşük ve orta gelişmiş düzeydeki ülkeler için artan bir sorun olacağına dikkat çekti. 

Türkiye kansere bağlı ölümlerde üst grupta yer aldı

Araştırmada, kanser türlerinden en çok soruna yol açan akciğer kanseri ilk sırada yer alırken, ikinci sırada kalın bağırsak kanseri, üçüncü sırada mide kanseri ve dördüncü sırada ise meme kanseri yer alıyor. Kanserin artış hızı beş ayrı kategoride değerlendirildiğinde Türkiye yıllık artış hızı yüzde 0.1 ile yüzde 1 arasında olan orta grubun içinde yer aldı. Kansere bağlı ölümlerin sınıflandırıldığı 5 grup içinde ise Türkiye biraz daha üst bir grup olan yüzde 1’den daha ileride bir düşme sağlayan ülkeler grubu arasında yer aldı. 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Serdar Turhal
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. N. Serdar Turhal, 1997-2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Turhal’ın sırasıyla 2023 ve 2027 yılına kadar geçerli Avrupa ve Amerikan Onkoloji Board diplomaları vardır. Dr. Turhal Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Medikal Onkoloji Bölüm Başkanlığına da 2023 yılına kadar süren dönem için 2. kez seçilmiştir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.