Hemen Arayın

Kanserde Depresyon

okuyabilirsiniz.

Bütün kanser hastalarında görülmemekle birlikte kanser teşhisi konulmuş hastaların çoğunda depresyon şikayetiyle karşılaşmak mümkündür

Depresyon, depresif bir ruh halinde olma, sevilen şeylere ve aktivitelere ilgi duymama, umutsuzluk hissi, uykusuzluk yada çok uyuma ve/veya intihara teşebbüs ile tanımlanır. Depresyon kanserle yaşamın normal bir sonucu olarak göz ardı edilmemelidir. Depresyonla savaşmak tedavi sürecinizde öncelikli olmalıdır.

Depresyon beslenme alışkanlığının zayıflamasına, ilaç tedavi programınıza bağlı kalamamaya, mantıksız düşünmeye ve bağışıklık sisteminizin bozulmasına yol açabilir. Depresyonla savaşmak için çeşitli yöntemler bulmak tedavinizin olumlu ilerlemesine yardımcı olur ve yaşam kalitenizi yükseltir. Eğer bunu kendi başınıza yapamıyorsanız doktorunuzla konuşun.

İyileşme sürecinizin sizin kontrolünüz altında olduğunu hatırlayın. Hayatınızın bu döneminde iyi hissetmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Aktif olarak şu anda bu bilgileri okuyor olmanız bile büyük sayılabilecek bir adımdır.

Aşağıda farklı yöntemler bulabilirsiniz:

  • Hastalık Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

     

    Kanser hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Başarılı tedaviler, yeni tedavi yöntemleri ve denenmiş tedaviler konusunda internette araştırma yapın. Durumunuz hakkında çok şey öğrenirseniz doktorunuzu ziyaret ettiğiniz zaman doğru sorular sorabilirsiniz. Sizinle aynı kanser türüne sahip olan diğer hastaların hangi konularda başarılı olduğunu öğrenmeye çalışın. Evdeki ilaç tedavinizi desteklemek için neler yapabileceğinizi öğrenmeye çalışın. İnternette bulduğunuz bazı bilgileri yorumlamak zor olabilir ya da durum size uygun olmayabilir. Bu sebeple bulduğunuz bilgilerin yazıcıdan çıktısını alın ve bulduğunuz şeyler hakkında doktorunuzla görüşün.

    Uygulanan Tedaviden ve Kaydedilen Aşamalardan Tatmin Olmak Umutsuzluk hissiyle savaşmak için kendinize takip edeceğiniz bir çizelge oluşturun. Çizelgenizde bulunan bilgiler iyileşme sürecinize yardımcı olacaktır ve bunları günlük olarak kontrol etmek size tatmin duygusu sağlayacaktır. Diyet, egzersiz, doktorla görüşme, eğlence, grup toplantıları, arkadaşları arama, araştırma yapma ve masaj terapileri oluşturduğunuz çizelgede bulunmalıdır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.