Hemen Arayın

Kansere karşı beslenmenizde olması gereken 10 gıda

okuyabilirsiniz.

Kansere yol açan pek çok faktör var. Bunların başında ise kuşkusuz sağlıksız beslenme yer alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir kansere karşı beslenmenizde mutlaka yer alması gereken gıdalardan söz ediyor...

Kansere karşı beslenmenizde olması gereken 10 gıda

Sağlıklı beslenmek, bizi pek çok hastalıktan koruduğu gibi, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kansere karşı da daha güçlü olmamızı sağlıyor ve kansere yakalanma riskimizi düşürüyor. Hem önleyici hem de destekleyici besinsel kalkanların rolü her aşamada oldukça önemli bir yer arz ediyor. İşte çağın hastalığı olarak görülen kansere karşı korunma yolları...

Kanser, kontrolsüz çoğalan hücrelerin, normal işlevi olan hücreleri öldürmeleri sonucu ortaya çıkan, 200’den fazla türü tanımlanan bir hastalık grubudur. Unutulmamalıdır ki, hiçbir kanser türü sizden güçlü değildir. Sadece bununla savaşmak için doğru kalkanları devreye sokmak, sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. İşte kanserden korunmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenmenizde mutlaka olması gereken besinler: 

1)    Sarımsak
2)    Ahududu
3)    Yaban mersini
4)    Domates
5)    Çiğ kuruyemişler
6)    Çilek
7)    Turp
8)    Kara Lahana
9)    Nar
10)    Dut

Son araştırmalar yüksek antioksidan kapasiteli ‘berries’ diye adlandırılan  tanecikli ve mor renkli meyve ve sebzelerin kansere karşı koruyucu olduğunu etkin bir şekilde bizlere vurguluyor. Bu noktada olabildiğince çeşitli beslenip sebzeler ve meyveleri olabildiğince farklı tarz ve renklerde tüketmeye gayret edin.
Tüm bunların yanında yapılmaması gereken 5 hatadan da uzak durunuz;
1) Kızartmalardan uzak durun
2) Şeker ve  şekerli ürünler tüketmeyin
3) İşlenmiş et ürünlerini hayatınızdan çıkarın
4) Kilolu bireylerde kanserin görülme sıklığı daha yüksektir. Bu yüzden kilo kontrolünü sağlayınız.
5) Doymuş yağdan yüksek besinlerden uzak durunuz. 
 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Ulaş Özdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Ulaş Özdemir, Yeditepe Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Staj dönemimi GATA, Okmeydanı SSK Hastanesi, Memorial Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde Beslenme/Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet polikliniklerinde stajını tamamladı. Sporda Beslenme ve Supplement kullanımı alanında çalışmalar yürüttü ve tezini bu alanda bitirdi. Ardından Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışırken onkoloji beslenmesi alanında eğitimler aldı.  Sonrasında Alarko Holding Hillside City Club Etiler ve İstinyepark bünyesinde iki yılı aşkın süre poliklinik hizmetleri verdi.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dyt. Özdemir, beslenme ve diyet uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.