Hemen Arayın

Katarakt Hastalığı

okuyabilirsiniz.

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybedip mat bir görüntüye bürünmesidir.

Katarakt Hastalığı

Katarakt nedir? 

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybedip mat bir görüntüye bürünmesidir. Sıklıkla 60 yaşın üzerindekilerde görülmekle beraber gençlerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Ayrıca  doğuştan ya da travma sonrası da ortaya çıkabilir. Şeker hastalarında katarakt daha genç yaşlarda görülebilir. Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda da katarakt oluşma riski yüksek olur.  

Katarakt belirtileri nelerdir? 

Hastanın uzak ve yakın görmesi bozulur ve bu giderek artar. Işık yansıması hastayı rahatsız eder.  Okuma zorluğu olabilir. Renklerde soluklaşma veya sararma olur. 
Bazen de yakın gözlüğü kullanan yaşlılar, gözlüksüz yakını daha iyi görmeye başlayabilirler. Gözlük numaraları sık değişebilir.  

Katarakt nasıl tedavi edilir? 

Katarakt belli bir sertliğe ulaştığında ve hastada görme şikâyetlerine yol açtığında mutlaka tedavi edilmelidir. Herhangi bir ilaç tedavisi yoktur ve tek tedavisi cerrahidir. Kullanılan ameliyat tekniği kısaca FAKO adıyla bilinen “fakoemülsifikasyon” yöntemidir. Özel bir cihaz yardımıyla yapılan ameliyatta göze küçük bir tünel açılır ve ultrasonik dalgalar oluşturan cihazın ucuyla göz içine girilir. Kataraktlı matlaşmış mercek, parçalanarak emilir ve yerine görme fonksiyonunu sağlayacak suni bir mercek konur. Cerrahın tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesi, ameliyatın başarısını etkilemektedir. Kaliteli bir göz içi merceği ile yapılan ameliyat, hastada daha çok memnuniyet yaratmaktadir. Kalitesiz lensler göze zarar verebilirler. Günümüzde katarakt ameliyatları genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Genellikle hasta, aynı gün evine dönebilmektedir. 

Doğumsal katarakt nedir?  

Doğumdan itibaren görülen bir sorun olup, göz merceğinin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesidir. Annenin gebelik dönemi boyunca geçirdiği enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi herhangi bir nedene bağlı olmadan da görülebilmektedir. Bir göz bebeğinin farklı renkte (beyaz) olması veya  şaşılık, doğumsal katarakta işaret edebilir. Bebeklerde bu belirtiler görüldüğü an, hemen bir göz uzmanına başvurulmalıdır. Doğumsal katarakt eğer görmeyi engelliyorsa ve özellikle tek taraflıysa, tanıdan hemen sonra hemen ameliyat söz konusudur; aksi halde hızla göz tembelliği gelişebilir. 
 
 


Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.