Hemen Arayın

Kekemelik

okuyabilirsiniz.

Kekemelik, uygun yöntem ve teknikler kullanılarak kontrol altında tutulabilir. Sorun ortaya çıkar çıkmaz mutlaka dil ve konuşma terapistine başvurulması gerekmektedir. Rakamlara göre kekelemelerin yaklaşık yüzde 80'inde düzelme gözlenmekte ve bunun da yüzde 60'ı kendiliğinden olmaktadır. Daha uzun süren kekemeliklerde ise, uzman bir dil ve konuşma terapistine gidilmesi gerekir.

Kekemelik

Kekemelik nedir?  

Konuşmanın doğal akışının istem dışı kesintiye uğraması ve hece tekrarlarıyla tanımlanan bir konuşma bozukluğudur. Genetik ya da çevresel etkenli olarak ortaya çıkabilen kekemelik, çocuklarda 3-6 yaş aralığında kendini belli etmektedir. Çocuk yaşta başlayan bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda kronik hale gelir ve iyileşme şansı azalır.  

Kekelemeye başlayan bir çocuğun kronik bir kekeme haline gelerek ileri yaşlarda da kekelemeye devam etme riski yüzde 20 ile 25 oranındadır. Kız çocuklar, konuşmada biyolojik olarak daha yetenekli ve farklı gen yapılarına sahip oldukları için kekemelik oranı erkeklerde daha fazladır.

Kekemelik belirtileri nelerdir?  

Kekemelikte hece/ses tekrarları ya da ses uzatma tarzında belirtiler görülür. Söylenen sözcüklerin tamamında değil, bir bölümünde akıcı olmayan konuşma tarzı söz konusudur. Eğer çocuklarda bu tip belirtilerin sürekliliği varsa kekemelikten şüphe edilebilir.

Kekemelik nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir?  

Kekemelik, uygun yöntem ve teknikler kullanılarak kontrol altında tutulabilir. Sorun ortaya çıkar çıkmaz mutlaka dil ve konuşma terapistine başvurulması gerekmektedir. Rakamlara göre kekelemelerin yaklaşık yüzde 80'inde düzelme gözlenmekte ve bunun da yüzde 60'ı kendiliğinden olmaktadır. Daha uzun süren kekemeliklerde ise, uzman bir dil ve konuşma terapistine gidilmesi gerekir. Eğer ileri yaşlarda psikolojik travmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir kekemelik varsa, daha çok psikoterapi yöntemleriyle psikiyatrist ve psikologla beraber çalışılmalıdır. Buradaki amaç, kişinin duygusal güçlüklerini ve çelişkilerini değerlendirerek ruh sağlığının iyileştirilmesidir. Dil ve konuşma terapisti bu noktada kekemelik terapisine başlayıp başlamayacağına diğer uzmanlarla görüşerek karar verir.  

Kekemelikte anne-baba desteği  

Anne ve babanın tutumları, her konuda olduğu gibi kekemelikte de çocuk üzerinde etkilidir. Aileler çocuğun konuşmasındaki takılmalar üzerinde durmamalı, sözel ve duygusal tepki vermemeli ve özellikle çocuğun dikkatinin konuşması üzerine çekilmemesi konusunda özenli olmalıdırlar. Çocuğa konuşması konusunda baskı yapılması, kelime ya da cümlelerinin düzeltilmesi ve tamamlanması da olumsuz etkiler yaratabilmektedir. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.