Hemen Arayın

Kendinize sağlık hediye edin

okuyabilirsiniz.

Hemen her yılbaşında daha iyi beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya ya da sigarayı bırakmaya karar veririz. Fakat aldığımız bu kararları uygulamada hepimiz başarılı olamıyoruz. Haydi, bu kez sağlığınız için harekete geçin. Alacağınız basit önlemlerle hastalık risklerini azaltmanın mümkün olabileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi uzmanlarına kulak verin ve yeni yılda kendinize sağlıklı bir yaşam armağan edin.

Kendinize sağlık hediye edin

Sağlıklı yaşam  


Sağlıklı bir yaşamın en önemli şartı; vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri düzenli olarak almak. Bilinçsiz şekilde diyet yapan kişilerin en sık tekrarladıkları hatalardan biri, kendilerini uzun süre aç bırakmak. Oysa gün boyu hiçbir şey yemeyip aç kalan kişi, özellikle akşam yemeğini fazla kaçırabilir. Bütün gün aç kalmak yerine, dört saatlik aralıklarla hafif ve sağlıklı yiyecekler “atıştırmak”, özellikle de öğle yemeğinden sonra, ikindi saatlerinde “ikinci bir öğle yemeği” yemek, sizi tok tutar ve geceleri ani bastıran “açlık krizlerini” engeller. Et, balık, tavuk gibi besinleri, sebzelerle birlikte tüketin. Türk mutfağının sebze yemekleri bunun için idealdir.  

 

 

Kalori hesaplama  


Günlük kalori ihtiyacınızı basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Önce vücut ağırlığınızı 20 ile çarpın (örneğin, 60 kiloysanz, 1.200 kalori (1.2 kcal)). Günlük hayat tarzınızda hareketli biriyseniz buna 600 kalori, çok hareketli biriyseniz, 700 ile 900 kalori ekleyin. Elde ettiğiniz toplam rakamı, gün içerisinde öğünlerinize eşit olarak dağıtın.  

 

 

 

 

Balığın faydaları  


Balık, önemli bir Omega 3 kaynağı. Özellikle somon, ton, palamut gibi “koyu renk etli” balıkların etindeki yağların, kalp ve beyin sağlığı için yararlı olduğu yönünde bilimsel kanıtlar bulunuyor. Haftada en az üç kez balık yiyin.  

 

 

 

 

Su içmenin faydaları  


İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Altı haftada bir vücudumuzdaki su, içtiğiniz suyla yenilenir. Bu nedenle su, sadece yaşamak için değil, hücre yenilenmesi açısından da çok önemli. Susadığınızda, aklınıza ilk gelen içecek, her zaman su olsun.  

 

 

 

 

Günde en az ne kadar uyumalıyız?  


Bilimsel çalışmalar, insanın en az sekiz saatlik bir uykuya gereksinim duyduğunu gösteriyor. Yeterli uyku, sağladığı yararların yanı sıra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olur.  

 

 

 

 

Hekiminize danışmadan aspirin kullanmayın  


Aspirin, kalbi korumak için faydalı olabilir ancak bunun herkes için geçerli bir kural olmadığı unutulmamalı. Yakın zamanda yapılan klinik araştırmalar, 65 yaşından genç kadınlarda, aspirinin kalp hastalıklarından koruyucu bir etkisi bulunmadığını gösteriyor. Bu nedenle düzenli aspirin kullanmadan önce hekiminize danışın.  

 

 

 

 

Adım atın  


Yeni araştırmalar, yürüyüş sırasında adım sayar kullanan kişilerin, günde yaklaşık 1,5 km daha fazla yürüdüklerini, daha fazla kilo kaybettiklerini ve tansiyon düzeylerini düşürdüklerini gösteriyor. Günlük yürüyüş süresi ve mesafesi olarak kendinize 30 dakika, ya da 10 bin adım koyabilirsiniz.  

 

 

 

 

Sigara bırakma  


Hemen şimdi sigarayı bırakın. Bırakmak zor geliyorsa, bugünden itibaren yavaş yavaş azaltın. Mesela, içeceğiniz sigarayı yarıya kırıp, yarısını için, ya da her iki sigaradan birini “atlatın”. Dahası, hemen şimdi sigarayı bırakmak konusunda yardım alın. Sigaraya “hayır”, yaşama “evet” deyin.  

 

 

 

 

Vitamin kullanımını abartmayın  


Vitaminler yararlıdır ancak kullanımı abartmamak şartıyla. Vitamin ve mineral ihtiyacınızı, tabletler yerine doğal besinlerden almaya özen gösterin. Kadınların günde en az bin miligram kalsiyum (menopoz sonrasında 1200 miligram) almaları gerektiğini unutmayın.  

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.