Hemen Arayın

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yaptırılmalı?

okuyabilirsiniz.

Kepçe kulak sorunu ile ilgili olarak bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, böyle bir durumda kulak kepçesi kıkırdağının fazla geliştiğini ve kulak kıvrımlarının düzleşerek silindiğini anlatıyor. Bu kişilerde kulak kepçesi ile kafa arasında 30 derecenin altında olması gereken açı da 40 derecenin üzerine çıkıyor.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yaptırılmalı?

Kepçe kulak nedir?  


En sık rastlanan kulak şekli bozukluklarının başında halk arasında “kepçe kulak” olarak da tabir edilen “yelken kulak” görünümü geliyor. Özellikle böyle bir sorunu olan ailelerin en çok merak ettiği konuların başında ise düzeltme ameliyatlarının ne zaman yapılabileceği bulunuyor. Kulağında bu tür şekil bozukluğu olan herkese otoplasti yani kulak estetiği uygulanabiliyor. Otoplastinin amacı doğal görünümlü kulak kepçesi elde etmek. Operasyon sırasında özel sütür tekniği ile yeni kulak kepçesi görünümü oluşturuluyor. Operasyondan sonraki bir hafta içinde kulak kepçesi ideal görünümüne ulaşıyor.  

Kepçe kulak ameliyatı için ideal yaş 13  


Kepçe kulak, kısmen kalıtımsal bir şekilde aileden de geçebiliyor. Bu operasyonun uygulanabileceği en doğru zaman, kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün neredeyse yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş civarı. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğu çocuklar arasında alay konusu olması nedeniyle operasyon daha erken yaşlara da çekilebiliyor ancak bu cerrahi işlem bakım ve takip zorlukları nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklara önerilmiyor. Kepçe kulağın izole ya da kulaktaki diğer anomalilerle beraber de olabiliyor. Ancak kozmetik kaygılar dışında başka bir hastalığa yol açmıyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play