Hemen Arayın

Kıl dönmesi tedavisini ihmal etmeyin

okuyabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar, Batı toplumlarında erkeklerde yüzde 1, kadınlarda ise yüzde 0.1 oranında görülen kıl dönmesinin ülkemizde, genç erkeklerde yüzde 10 oranında ve en sık 15-35 yaş arasında görüldüğünü gösteriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Erdemir, bu yüksek orana dikkat çekerek kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgi veriyor. 

Kıl dönmesi tedavisini ihmal etmeyin

Kıl dönmesi nasıl oluşur?  


Son yıllarda yapılan çalışmalar, kıl dönmesinin doğuştan değil sonradan oluşan bir hastalık olduğunu ortaya koyuyor. Kıl dönmesi, saçlardan ve sırttan dökülen serbest kıllar nedeniyle meydana geliyor. İnsan kılının kenarları tek yöne doğru hareket edebildiği için ucu deriye battığında geri çıkamıyor. Matkap gibi ilerleyerek deri altında kalıyor ve yabancı cisim reaksiyonu geliştirip şişlik oluşturuyor. Şişliğin iltihaplı olması nedeniyle oluşan apse deriye açılarak hastalığın kronikleşmesine ve kronik kıl dönmesine neden oluyor. Kıl dönmesi apsesi ya da kıl yuvasının içinde her zaman kıl olmasına karşın, o bölgede kıl folikülünün bulunmaması ise var olan kılların dışarıdan geldiği görüşünü destekliyor.  

Kıl dönmesinden korunmanın yolu  


Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumunda, iki kaba et arasında, oturma ya da hareket sırasında sürtünme yoluyla, ter bezi deliklerinden deri altına girmesi, yollar açması ve bakterilerin de eklenmesiyle iltihaba neden olması sonucu oluşuyor. Hastalığa dikkat edilmezse kronik bir hal alıyor. Kuyruk sokumu başta olmak üzere göbek, yüz, sakal bölgesi, koltuk altı gibi çeşitli bölgelerde görülen ve irinli apselerle ortaya çıkan kıl dönmesinden korunmanın yolu, yaşam şeklinde değişiklik yapmak ve kişisel hijyene özen göstermek.  

Kıl dönmesine neden olan etkenler  


Kıl dönmesi 15-35 yaşları arasında sıkça görülüyor. 45 yaşından sonra görülme sıklığı azalıyor. Kıl dönmesine yol açan etkenler ise şöyle sıralanıyor:
  • Vücudun kıllı olması ve dökülen kıl miktarının fazlalığı 
  • Kuyruk sokumunun dar ve derin olması, kıllara uygulanan emici gücün fazlalığı 
  • Dökülen kılların olukta uzun süre beklemesi Kötü hijyen 
  • Kuyruk sokumunda çatlak, yarık ya da yara izi olması 
  • Uzun süre oturma sonucu oluşan travma
  • Derinin uzun süre terli ve nemli kalması sonucu batığın kolaylaşması
  • Şişmanlık 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Ayhan  Erdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Ayhan Erdemir, 1971 yılında Elazığ’da doğdu. Dr. Erdemir, lisans öğrenimini Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Evli ve iki çocuk babası olan Dr. Erdemir sırasıyla; Erkenek Sağlık Ocağı, Alacakaya Sağlık Ocağı, Hankendi Sağlık Ocağı, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştı. TC Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent, başhekim yardımcısı, koordinatör yardımcısı olarak görev yaptı.  2006 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Erdemir, 2023 yılında doçentlik ünvanını aldı. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.