Hemen Arayın

Kimler yumurtalarını dondurabilir?

okuyabilirsiniz.

Çeşitli nedenlerden dolayı hamileliği ertelemek isteyen kadınların, yumurtalarını dondurarak istedikleri zaman bebek sahibi olabilmeleri mümkün. İşte yumurta dondurma işlemi’nin tüm detayları... 
 

Kimler yumurtalarını dondurabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü fertilitesini korumak isteyen kadınlara yumurta (oosit) dondurma seçeneğini sunuyor. Bir kadının yumurtalarını dondurmak istemesi için sayısız neden olabilir. Kanser tedavisi görecek olmak, sosyal ve kariyer nedeni ile anneliği ertelemek isteği başlıcaları olarak sıralanabilir.

Kanserin yanı sıra üreme organlarına zarar verme riski bulunan bir ameliyat geçirecek olan, aile geçmişinde erken menopoz veya oto-immun bir hastalık olan kadınlar da yumurta dondurmak isteyebilirler. Buna ek olarak yumurta dondurma tedavisi, günümüz çalışan ve üreten kadınları arasında “Geç mi kalıyorum?” stresi olmadan “doğru zamanda” aile kurma imkânı verdiğinden dolayı yaygınlaşmaya başlamıştır. Yumurta rezervi az olan kadınlar da yumurtalarını dondurarak üreme potansiyellerini bu tedavi ile koruyabilirler.

 

Yumurta dondurma hakkında merak edilenler:

Yumurta dondurma nedir?

Yumurta (oosit), insan vücudunun en büyük hücresidir ve sitoplazmasında (ooplazma) yüksek miktarda sıvı içerir. Dondurma sırasında hücre içindeki su molekülleri kristalleşerek hücreye zarar verir. İşte yumurta dondurma, ooplazma içindeki suyun kristalleşerek yumurtaya zarar vermesini engelleyen sıvılarla yer değiştirilip çok hızlı bir şekilde soğutulması işlemidir.

 

Yumurta dondurma süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır?

Dondurma amacıyla yumurtaların toplanması için hasta tüp bebek işlemlerindeki aynı hormon enjeksiyon sürecinden geçmektedir. Tek fark yumurta toplama işlemini takiben toplanan yumurtalar döllenmeden önce yasaların izin verdiği süre kadar dondurulmaktadır.

Yumurta toplama siklusunun tamamlanması yaklaşık hastanın durumuna göre 10-12 gün sürmektedir. Yumurtalar yeterli olgunluğa ulaştığında ultrason ve bir iğne aracılığıyla vajinal olarak toplanır. Bu işlem sedasyon anestezisi altında yapılmaktadır ve ağrılı bir süreç değildir. Daha sonra yumurtalar belirli işlemlerden geçirildikten sonra dondurulmaktadır. Hasta çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde (bu süre tamamen hastanın isteğine bağlıdır) yumurtalar çözülür, ICSI yöntemi kullanılarak her bir yumurta tek bir sperm ile döllenir ve embriyo olarak uterusa (rahim) transfer edilir.

 

Yumurtalar ne kadar süre sakalanabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü’nde yumurtalar, dünyadaki son teknik olan vitrifikasyon tekniğiyle -196 derece sıcaklıkta, sıvı nitrojen içinde dondurulmakta. Bilimsel veriler ile uyumlu olarak laboratuvarımızda da gözlemlediğimiz üzere saklanma süresinin uzun ya da kısa olması yumurta kalitesini ve yumurtanın genetik profilini etkilememektedir.

 

Hamilelik elde edebilmek için kaç tane yumurta dondurmalıyım?

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek laboratuvarında yumurta dondurma işlemi en son bilimsel veriler ışığında ve çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Merkezimizde 10 yumurta çözüldüğünde 7 tanesi canlı olarak elde edilmekte ve yaklaşık 5-6 tanesi döllenerek embriyoyu meydana getirmektedir. Biz laboratuvar olarak hamilelik elde edebilmek için en az 10 yumurta dondurulmasını öneriyoruz. Gerekli sayıda yumurta dondurulduğunda çözme sonrası hamilelik başarısı hastanın öyküsüne bağlı olarak %35-50 arasında değişmektedir.

 

Yumurtalarımı ne zaman dondurmalıyım?

Dondurulmuş yumurtalardan beklenen hamilelik oranları dondurma tarihinde kadının yaşı ile doğru orantılıyken yumurtaların kullanılma zamanı hamilelik şansını etkilememektedir. Yumurta dondurma sonrası hamilelik şansı 38 yaşından büyük olan kadınlarda düşmektedir. Bizim önerimiz kariyer ya da sosyal nedenlerle aile kurmayı hayatının ilerleyen dönemlerinde düşünen aktif kadınların yumurta dondurma işlemini 38 yaşından önce düşünmeleridir. Kanser teşhisi konmuş ve tedaviye başlamak üzere olan kadınlarda ise yaşa bakılmaksızın, mümkünse hiç tedavi (kemoterapi ve/veya radyoterapi) almadan önce fertilitenin korunması için bir an önce yumurta dondurma tedavisini önermekteyiz. Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü yumurta dondurma tedavisinde kanser teşhisi konmuş hastalara tedavilerinin bir an önce başlayabilmesi için öncelik tanımaktadır.

 

Yumurta dondurmak güvenli mi?

Bu zamana kadar dondurulmuş yumurtalardan yaklaşık 5000 bebek dünyaya gelmiştir. Dondurulmuş yumurtalarla elde edilmiş 900 bebek üzerinde yapılan çalışma göstermiş ki doğum anomalisi görülme sıklığı normal doğan bebeklerle kıyaslandığında bir fark göstermemektedir.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.